Wizyta Angeli Merkel w Warszawie
Podczas pobytu kanclerz Niemiec nad Wisłą omawiano sprawy związane z kryzysem ukraińskim oraz współpracy energetycznej pomiędzy naszymi krajami.
– We wszystkich ważnych kwestiach dotyczących rozwiązania kryzysu ukraińskiego mamy wspólne opinie – mówił Donald Tusk w trakcie wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Angelą Merkel. – Ustaliliśmy rzecz kluczową z punktu widzenia najbliższej współpracy Europy z Ukrainą. Potrzebna jest pełna jedność Unii Europejskiej w trudnych relacjach z Rosją. Jedność to warunek jakiegokolwiek sukcesu – powiedział premier. Podkreślił również, że ścisła współpraca pomiędzy Berlinem a Warszawą stanowi jeden z warunków szerszej europejskiej solidarności. Merkel i Tusk stwierdzili zgodnie, że koniecznie trzeba podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą. – Jeśli nie będzie technicznych problemów, podpisanie jest możliwe na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, w przyszłym tygodniu – poinformował Donald Tusk. W trakcie rozmów poruszano także temat ewentualnych sankcji wobec Rosji. – Minęło kolejne sześć dni i nie powstała grupa kontaktowa, w której prowadzone byłyby rozmowy na temat Krymu – mówiła kanclerz Angela Merkel. Dodała również , że – …jesteśmy w XXI wielu, nie rozwiązujemy konfliktów drogą militarną, ale powtarzanie gotowości do dialogu ma swoje granice. Niemiecka kanclerz poinformowała także o tym, że trwają techniczne przygotowania dotyczące sankcji. Wśród możliwych reperkusji wymieniła możliwość wprowadzenia zmian w umowach i klauzulach dotyczących współpracy energetycznej. – Sankcje są opisane, potrzebne są kryteria i precyzyjny harmonogram działań ze strony Unii Europejskiej – dodał premier. Za niezwykle istotną sprawę uznano także pomoc finansową dla Ukrainy co podkreślali Tusk i Merkel. Równie ważne jest utworzenie wspólnej misji organizacyjnej, być może z udziałem Francji. – Musimy być gotowi nie na kilkudniowe efektowne działania, bo ten kryzys będzie trwał dłużej, niż się można było spodziewać. Trzeba uchronić państwo ukraińskie przez rozpadem. Czas odgrywa bardzo istotną rolę, chcemy skutecznie powstrzymywać Rosję przez zbrojną interwencją i odbudować struktury państwowe na Ukrainie – stwierdził Tusk. Dodał, także że – Potrzebne są cierpliwe i stanowcze, ale jednolite działania.
Wśród pozostałych tematów poruszanych podczas spotkania szefów rządów Polski i Niemiec była m.in.: współpraca energetyczna oraz zobowiązania klimatyczne. Politycy jednak przyznali, że ewentualne decyzje dotyczące kontraktów gazowych zostały odłożone na później.