Wizyta Czaputowicza w Waszyngtonie

27
lipiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W pierwszym dniu wizyty w stolicy USA szef polskiej dyplomacji wyraził poparcie Polski dla deklaracji ogłoszonej przez Stany Zjednoczone, podkreślającej przynależność Krymu do Ukrainy. Jacek Czaputowicz przeprowadził także rozmowy w amerykańskim Kongresie dot. polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej, energetycznej i gospodarczej.

– W porozumieniu z naszymi sojusznikami i partnerami odrzucamy rosyjską nielegalną aneksję Krymu i utrzymamy to stanowisko do momentu przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy. Polska zdecydowała się na ten krok mając także na uwadze zobowiązanie płynące z członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdzie naszym podstawowym priorytetem jest zapewnienie poszanowania zasad prawa międzynarodowego – powiedział szef MSZ odnosząc się do Deklaracji Krymskiej wydanej przez Sekretarza Stanu USA Mike’a Pompeo, w której Stany Zjednoczone nie uznają aneksji Krymu przez Rosję i zobowiązują się dalej nalegać na przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy.

Jacek Czaputowicz podczas spotkań z kongresmanem Adamem Smithem, członkiem komisji ds. uzbrojenia oraz senatorem Ronem Johnsonem, przewodniczącym podkomisji ds. Europy i współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego senackiej komisji spraw zagranicznych rozmawiał o współpracy polsko-amerykańskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, bezpieczeństwie energetycznym oraz współpracy gospodarczej. – Chcemy, aby obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych była kontynuowana na terenie Polski, żeby była ona większa i stała. Jesteśmy gotowi współpracować z Amerykanami w tym zakresie – mówił polski minister.