Wizyta przewodniczącego parlamentu Gruzji. Uroczystość w Sali Kolumnowej – zapowiedź

15
Grudzień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W ramach trzydniowej oficjalnej wizyty w Polsce w poniedziałek 18 grudnia w Sejmie będzie gościć przewodniczący parlamentu Gruzji Irakli Kobakhidze. Najpierw, o godz. 10.00  spotka się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim w jego gabinecie. Przewidywane tematy rozmów to m.in. perspektywy rozwoju polsko-gruzińskiej współpracy parlamentarnej na różnych szczeblach i wsparcie dla europejskich dążeń Gruzji.

Wyraźnym sygnałem pogłębienia relacji między parlamentami obu krajów i podniesienia ich na jeszcze wyższy poziom będzie uroczyste podpisanie o godz. 11.00 w Sali Kolumnowej porozumienia o partnerstwie strategicznym przez marszałków Sejmu i Senatu oraz przewodniczącego Kobakhidze. Zaplanowano oświadczenia dla mediów oraz otwarcie wystawy poświęconej 25-leciu odnowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych.

Polsko-gruzińskie relacje parlamentarne cechuje duża dynamika i wiele bezpośrednich kontaktów. Oprócz spotkań na szczeblu przewodniczących parlamentów wymienić można m.in.: wizyty studyjne na poziomie komisji oraz udział posłów i senatorów w misjach obserwacyjnych wyborów w Gruzji z ramienia Zgromadzeń Parlamentarnych Rady Europy i NATO oraz w niezależnych misjach obserwacyjnych Sejmu i Senatu RP. To także duża aktywność w ramach prac grup przyjaźni. Polsko-Gruzińska Grupa Parlamentarna działa od 2005 r. (w tej kadencji od marca 2016 r.) i liczy obecnie 47 członków. Przewodniczącą grupy jest poseł Małgorzata Gosiewska.