Wizyta wicepremiera Morawieckiego w USA

16
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki podczas wizyty w USA spotkał się z Polonią amerykańską oraz inwestorami. Rozmowy z Polonią dotyczyły głównie kwestii gospodarczych i coraz lepszych prognoz rozwoju dla kraju. Podczas spotkania w konsulacie RP, wicepremier Morawiecki zachęcał do inwestowania w Polsce – poinformowało MR.

 – Chcemy zbudować silną gospodarkę, silne instytucje i silne społeczeństwo. Kraj, który będzie mógł na powrót wejść do pierwszej ligi. Będzie mógł odgrywać ważną rolę w Europie i na świecie – mówił wiceminister na spotkaniu z Polonią. Poprosił również, aby Polonia włączyła się do kształtowania życia w Polsce. – Dzisiaj Polska potrzebuje waszej mądrości, waszej przedsiębiorczości, waszych doświadczeń, waszego kapitału – stwierdził.

Natomiast w Waszyngtonne w dniach 13-14 października 2017 r. odbywało się spotkanie gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego (BŚ). Mateusz Morawiecki, jako gubernator MFW z ramienia Polski, uczestniczył w spotkaniach z udziałem ministrów finansów i prezesów banków centralnych 189 krajów należących do MFW i BŚ. Ich tematem były wyzwania, które stoją przed globalną gospodarką, perspektywy zrównoważonego i stabilnego wzrostu gospodarczego, walka z ubóstwem oraz wspieranie rozwoju regionalnego. – Rezygnujemy z 9,2 mld dolarów linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Polska gospodarka jest w tak dobrej sytuacji, że możemy to zrobić – ogłosił wicepremier. Dodał, że decyzję podjął po analizie danych podatkowych, parametrów makroekonomicznych, ocenie naszej stabilności budżetowej i rezerw walutowych NBP.

W programie wizyty wicepremiera Morawieckiego w USA, były też spotkania z przedstawicielami świata biznesu i nauki. O współpracy gospodarczej Polska-USA Mateusz Morawiecki rozmawiał m.in z sekretarzem handlu USA Wilburem Rossem. Szef resortów rozwoju i finansów spotkał się też m.in z prezesem Banku Światowego Jimem Yongiem Kimem, prezesem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych Jinem Liqunem oraz szefem Wydziału ds. Europejskich MFW, Poulem Thomsenem. Wicepremier był też gościem Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu (US-Poland Business Council), gremium skupiającego najważniejszych amerykańskich inwestorów w Polsce.