Wspólna deklaracja rządów Polski i Izraela

28
czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Premier Polski Mateusz Morawiecki w Warszawie i premier Izraela Benjamin Netanjahu w Tel-Awiwie podczas konferencji podpisali wspólną deklarację. W dokumencie podkreślono, że przez ostatnich 30 lat kontakty między oboma krajami opierały się na zaufaniu i zrozumieniu a Izrael i Polska są przyjaciółmi i partnerami, którzy blisko ze sobą współpracują na arenie międzynarodowej – również w odniesieniu do pamięci o Holokauście.

„Oczywistym jest, że Holokaust był niemającą w historii precedensu zbrodnią popełnioną przez nazistowskie Niemcy wobec narodu żydowskiego, w tym Polaków żydowskiego pochodzenia. Polska zawsze wyrażała najwyższe zrozumienie znaczenia Holokaustu jako najtragiczniejszej części doświadczeń narodu żydowskiego. (…) Wierzymy, że jest wspólna odpowiedzialność, aby prowadzić wspólne badania w celu zachowania pamięci o Holokauście” – cytował treść deklaracji polski premier. Jednocześnie podkreślił – zawsze zgadzaliśmy się, że określenie – polskie obozy koncentracyjne, polskie obozy śmierci- jest w sposób znaczący złe i pomniejsza odpowiedzialność Niemców za stworzenie takich obozów.

 – Wspieramy pełne i nieograniczone badania i wyrażanie prawdy historycznej zwłaszcza w zakresie Holokaustu, tak aby można było prowadzić badania bez obawy o jakiekolwiek prawne przeszkody – zapewniał Mateusz Morawiecki. Poinformował również o powołaniu oficjalnego polskiego zespołu ds. dialogu z izraelskimi partnerami na tematy związane z Holokaustem.

 „Rządy Polski i Izraela bardzo ostro potępiają wszelkie formy antysemityzmu i wyrażają swoje zaangażowanie, aby przeciwstawiać się wszelkim jego formom; wyrażają także odrzucenie antypolonizmu” – przytoczył treść deklaracji szef polskiego rządu. – Odrzucamy działania, które mają na celu obwinianie Polski, czy narodu polskiego w całości o zbrodnie popełnione przez nazistów i ich kolaborantów z innych narodów. Niestety smutną prawdą jest to, że niektórzy ludzie, bez względu na ich pochodzenie, religię czy światopogląd, ujawnili w tym czasie swoje najciemniejsze strony – przyznał premier. Dodał także – przyjmujemy do wiadomości fakt, że pewne struktury Polskiego Państwa Podziemnego, nadzorowane przez polski rząd na uchodźstwie, stworzyły mechanizm systematycznej pomocy i wspierania Żydów, a sądy skazywały Polaków za kolaborację z okupacyjnymi władzami niemieckimi, w tym także za wydawanie Żydów.