Współpraca polsko-brytyjska w dziedzinie obrony

27
luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W dniach 26-27 lutego br. podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski przebywał z wizytą w Wielkiej Brytanii, gdzie spotkał się z ministrem ds. sił zbrojnych Wielkiej Brytanii Markiem Lancasterem.

„Podczas rozmów z partnerem brytyjskim, wiceminister Szatkowski podkreślił znaczenie partnerstwa strategicznego z Wielką Brytanią. Wyraził również nadzieję na szybką ratyfikację i implementację podpisanego w grudniu ub. r. Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o współpracy dziedzinie obronności i bezpieczeństwa” – poinformował MON.

„Rozmówcy wskazali na różne obszary współpracy wojskowej. W trakcie spotkania omówiono również zaangażowanie Wielkiej Brytanii na wschodniej flance Sojuszu w ramach tzw. Wzmocnionej Wysuniętej Obecności (enhanced Forward Presence – eFP). Podkreślono przy tym szczególne znaczenie współpracy w ramach NATO oraz omówiono priorytety na Szczyt Sojuszu w Brukseli. Istotnym wątkiem dyskusji były ponadto różne aspekty wojskowej obecności Wielkiej Brytanii w Polsce oraz wspólne polsko-brytyjskie projekty w dziedzinie obronności” – czytamy w komunikacie resortu. „Podczas przeprowadzonych rozmów poruszono także kwestię współpracy na rzecz poprawy interoperacyjności i budowy oczekiwanych zdolności operacyjnych w kontekście trwającej modernizacji Sił Zbrojnych RP” – poinformowało ministerstwo.

Ponadto wiceminister odwiedził Sojuszniczy Korpus Szybkiego Reagowania ARRC w Innsworth i Centrum Szkolenia Artylerii w Larkhill oraz złożył wieniec na Pomniku Lotników Polskich w Northolt.