Wystąpienie Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego na spotkaniu powitalnym z uczestnikami przed konferencją „Solidarność i suwerenność – spotkanie parlamentarne państw Europy Środkowo-Wschodniej”
Marszałek podziękował przewodniczącym parlamentów narodowych oraz ich delegacjom reprezentującym 11 państw za przyjazd do Warszawy na spotkanie parlamentarne Solidarność i suwerenność. W swoim wystąpieniu mówił o bezpieczeństwie Europy Środkowo-Wschodniej i potrzebie solidarności.
– My, reprezentanci wielu narodów, a zarazem mieszkańcy szeroko rozumianej Europy Środkowo-Wschodniej, a więc i Południowej i Kaukazu mamy wyjątkową świadomość konsekwencji sytuacji, kiedy historia przyspiesza. Nasza część Europy znajduje się w takim miejscu geopolitycznym oraz w takiej przestrzeni kulturowej, gdzie wieją wichry ze Wschodu, i z Zachodu, oddziałują wpływy z Południa i z Północy, – a wszystkie one rodzą liczne problemy, w tym przynajmniej dwa wyjątkowo ważne – mówił Kuchciński.
– Po pierwsze, wielokrotnie gwałtowne zmiany na Zachodzie czy Wschodzie oznaczały negatywne zmiany dla szeroko rozumianej Europy Środkowo-Wschodniej. Konsekwencją było ograniczenie podmiotowości, utrata suwerenności czy niepodległości. Pamiętajmy, że obie wojny światowe wybuchły w tym i o ten region Europy, który stał się areną napięć i konfrontacji także w okresie zimnej wojny. (…) Po drugie, w przeszłości współpraca między naszymi krajami bywała niejednokrotnie naprawdę trudna. Zmagania o suwerenność często odczytywaliśmy jako nakaz budowania wrogich sobie koalicji, albo poszukiwania poparcia mocarstw zewnętrznych. W obu przypadkach taka polityka prowadziła do wzajemnej wrogości, a nawet wojen, do powstawania stref wpływów, obszarów buforowych, tzw. bliskiej zagranicy – przypomniał marszałek.
– Bezpieczna Europa Środkowo-Wschodnia może istnieć tylko w warunkach solidarności między państwami w całym regionie. Dlatego sięgnęliśmy do pojęcia „solidarność”. W mojej opinii solidarność państw a) gwarantuje stabilizację regionu, b) pozwala budować współpracę, c) daje możliwość realizacji wspólnych interesów – wyliczał.
– Polska mówi dziś mocnym głosem w sprawach Europy oraz organizacji i funkcjonowania Unii Europejskiej. Legitymacją postawy władz Polski jest bardzo pozytywne nastawienie Polaków do Unii Europejskiej. My Polacy doskonale wiemy, jakie skutki negatywne przynosi brak dobrych reform. Dlatego tak aktywnie zabiegamy o reformę całej Unii Europejskiej. Z tego powodu zaprosiliśmy Państwa do Warszawy, aby tutaj, w gronie europejskich sąsiadów móc przedyskutować europejskie sprawy – powiedział Kuchciński. – Europa potrzebuje Unii Europejskiej, tak jak Unia Europejska potrzebuje Europy. Unia Europejska potrzebuje też odnowy. Martwią nas liczne jej kryzysy, w tym bezradność wobec zagrożeń na flance wschodniej (wojna) i południowej (migracje) oraz wzrost niechęci do integracji (Brexit). Podstawą współpracy w Europie powinna być suwerenność i solidarność państw. Wspieramy model Unii Europejskiej jako organizacji międzynarodowej, służebnej wobec państw członkowskich, otwartej na współpracę z sąsiadami. W naszej opinii bowiem wszystkie państwa na naszym kontynencie są integralną częścią Europy – podkreślił.