Wystawa „Miedź. Bezpieczeństwo surowcowe i przyszłość państwa” – zapowiedź
W środę 25 października o godz. 12.00 w hallu głównym Sejmu (parter) zostanie otwarta wystawa „Miedź. Bezpieczeństwo surowcowe i przyszłość państwa”.
Wystawa podkreśla znaczenie tego cennego surowca i oddaje hołd odkrywcom polskich złóż miedzi, które są największe w Europie. Polskie udokumentowane geologicznie zasoby to blisko 3 mld ton rudy, która zawiera 48 milionów ton miedzi. Oznacza to możliwość ich eksploatacji przez następne pół wieku. W tym roku przypada 60-lecie odkrycia złóż miedzi na Dolnym Śląsku.
Organizatorzy podkreślają, że bez miedzi nie byłoby świata jaki znamy. Budownictwo, elektronika, energetyka, transport, telekomunikacja nie mogłyby się rozwijać w obecnym tempie. Miedź jest jednym z trzech najbardziej użytecznych metali na świecie po żelazie i aluminium. Unikalne właściwości czynią ją niezbędnym pierwiastkiem przyszłości. Ze względu na szerokie zastosowanie w przemyśle jest kluczowym surowcem dla rozwoju światowej gospodarki. Dlatego popyt na miedź systematycznie rośnie od początku ubiegłego wieku. Szacuje się, że w 2030 r. zapotrzebowanie na ten metal zwiększy się dwukrotnie w stosunku do dzisiejszych potrzeb.
Ekspozycja została zorganizowana przez Państwowy Instytut Geologiczny oraz KGHM Polska Miedź. Inicjatorem wydarzenia jest Mariusz Orion Jędrysek – sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, główny geolog kraju i pełnomocnik Rządu do spraw polityki surowcowej państwa.