Wyszehradzkie smaki na święto św. Stefana
Państwa Grupy Wyszehradzkiej po raz pierwszy wzięły udział w imprezie kulinarnej – Ulica Węgierskich Smaków, która towarzyszyła obchodom węgierskiego święta narodowego, Dnia Św. Stefana.
Ulica Smaków usytuowana była wzdłuż wybrzeża Dunaju poniżej zamku w Budzie. Na stoiskach ponad 150. wystawców prezentowało zwiedzającym tradycyjne węgierskie potrawy z różnych tradycji kulinarnych regionów i narodów Kotliny Panońskiej w tym konfitury, miody, wypieki i napoje. Namioty z polską, czeską i słowacką żywnością otwierały Ulicę Smaków od strony południowej i cieszyły smakiem mieszkańców Budapesztu.
Organizacją polskiego stoiska zajęła się działająca w Budapeszcie Księgarnio-Kawiarnia „Gdańsk”. Na polskim stoisku można było spróbować m.in. śledzi po chłopsku i kaszubsku. Nie mogło zabraknąć polskiego chleba ze smalcem oraz słodyczy. Amatorzy mocniejszych napojów mogli skosztować polskiego piwa.
20 sierpnia jest na Węgrzech świętem narodowym poświęconym pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi, który przyjął chrześcijaństwo i został kanonizowany przez papieża. W Budapeszcie i w całych Węgrzech dzień św. Stefana jest hucznie obchodzony. Święto rozpoczyna się mszą w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie. Po niej odbywają się główne uroczystości państwowe na placu Lajosa Kossutha. Po uroczystościach państwowych w stolicy odbywają się uroczyste pochody, parady i koncerty. Wieczorem zaś – pokaz sztucznych ogni.