Za wierność Polsce zapłacili najwyższą cenę. Sejm upamiętnił 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych
Uchwałą przyjętą przez aklamację Sejm oddał hołd Narodowym Siłom Zbrojnym, drugiej co do wielkości formacji wojskowej polskiego podziemia niepodległościowego. Przed odczytaniem tekstu uchwały Marszałek Sejmu przywitał obecnych na sejmowej galerii weteranów NSZ. Posłowie uczcili ich owacją na stojąco.
NSZ zostały sformowane 20 września 1942 roku. Liczyły od 80 do 100 tysięcy żołnierzy. W boju o niepodległość Rzeczypospolitej wsławiły się udziałem w licznych partyzanckich bitwach, walcząc samodzielnie lub wspólnie z oddziałami AK m.in. pod Ujściem, Michałowicami, Olesznem i Radoszycami. Żołnierze NSZ brali udział w dziesiątkach akcji uwalniania więźniów z aresztów śledczych Gestapo, a także w akcjach mających na celu obronę ludności cywilnej. Ramię w ramię z oddziałami AK walczyli w akcji „Burza” i w Powstaniu Warszawskim.
Żołnierze NSZ nigdy nie pogodzili się z podbojem Polski przez Związek Sowiecki i narzuceniem jej komunistycznej władzy – przypomina Sejm w uchwale. Część żołnierzy NSZ przedostała się na Zachód, wielu kontynuowało walkę w szeregach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
Wierni idei niepodległego Państwa Polskiego, żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych byli prześladowani przez komunistycznych oprawców. Miejsca spoczynku wielu z nich pozostają nieznane.
W 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że formacja ta dobrze zasłużyła się Ojczyźnie – czytamy w uchwale.