Zakończenie Roku Kultury Węgierskiej w Polsce
Dobiega końca Rok Kultury Węgierskiej w Polsce. Okazją do jego podsumowania była uroczysta gala w auli Politechniki Warszawskiej, w której uczestniczyli marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Ryszard Terlecki, a także ministrowie, parlamentarzyści i przedstawiciele ambasady Węgier.
Ostatnie 12 miesięcy relacji polsko-węgierskich podsumował Ryszard Terlecki, który podkreślił starania obu Parlamentów, by współpraca – nie tylko w dziedzinie kultury – była jak najszersza. – Dzięki marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu i przewodniczącemu László Kövérowi spotkań i wspólnych uroczystości było bardzo wiele – powiedział wicemarszałek Terlecki. – Nasza przyjaźń jest znacznie dłuższa niż ten rok, a uroczystość niczego nie kończy – dodał.
Wicemarszałek przypomniał o 2016 r., czyli Roku Solidarności Polsko-Węgierskiej, gdy Warszawa i Budapeszt wspólnie obchodziły 60. rocznicę Powstania Węgierskiego i poznańskiego Czerwca. Z kolei nadchodzący 2018 r. przyniesie kolejne wspólne rocznice: odzyskania niepodległości przez Polskę 1918 r. i węgierskiej Wiosny Ludów 1848 r.
Ryszard Terlecki mówił także o przyszłości związków między naszymi narodami. Na rzecz współpracy młodych Polaków i Węgrów działać będzie tworzona właśnie w obu państwach Fundacja im. Wacława Felczaka. Jej patron był żołnierzem, kurierem polskiego podziemia, więźniem komunistycznych więzień, a potem jednym z współtwórców antykomunistycznej opozycji na Węgrzech w l. 80. – Jest naszym wspólnym bohaterem – podkreślił wicemarszałek. Zapowiedział też, że uchwałę zobowiązującą rząd do powołania fundacji przyjmie wkrótce Sejm. Podobną uchwaliło już węgierskie Zgromadzenie Narodowe. – Niech Bóg błogosławi Polakom i Węgrom, niech Bóg błogosławi naszej przyjaźni – zakończył wystąpienie Ryszard Terlecki.
W uroczystości uczestniczyli także minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, posłowie Beata Mazurek (wiceprzewodnicząca Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej), Krystyna Wróblewska i Piotr Babinetz. Stronę węgierską reprezentowali minister sprawiedliwości Laszló Trócsanyi oraz ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács.