Zakończył się Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier w Sejmie

13
październik
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W dniach 26, 30 września oraz 3, 8 i 9 października br. w Sejmie zorganizowane zostały specjalne wycieczki dla osób niepełnosprawnych w ramach IV Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier. Polski Sejm już po raz drugi włączył się w tę akcję. Jej głównym organizatorem jest Fundacja Kultury Bez Barier.

Najliczniejszą grupą osób, które odwiedziły Sejm były osoby niewidome i słabowidzące oraz niesłyszące i niedosłyszące. Sejm odwiedzili też m.in. goście poruszający się na wózku i osoby niepełnosprawne intelektualnie.

Wspólny szlak zwiedzania prowadził m.in. przez galerię Sali Posiedzeń Sejmu, Hall Główny, Salę Kolumnową i Korytarz Marszałkowski.

Dodatkowo dla osób niewidomych i poruszających się na wózkach udostępniona została Sala Posiedzeń Sejmu. Nieczęsto zdarza się, aby zwiedzający Sejm mieli okazję dotknąć fotela Marszałka Sejmu, Prezesa Rady Ministrów, bądź Prezydenta RP. Osoby niewidome i niedowidzące miały niezwykłą możliwość poznania z bliska architektury sejmowej dotykając m.in. płaskorzeźb, rzeźb, mebli czy też dzwonka, którego używa czasami Marszałek Sejmu podczas obrad Sejmu. Ponadto osoby niewidome tuż przed wejściem na Salę Posiedzeń Sejmu mogły zapoznać się z jej małą makietą wykonaną z brązu i opisem w języku braille’a,

Osoby poruszające się na wózkach mogły „wystąpić” ze specjalnie przygotowanej i  dostosowanej dla osób niepełnosprawnych mównicy, do której prowadzi szklany podjazd. W 2009 roku cały kompleks budynków parlamentarnych, w tym przede wszystkim Sala Posiedzeń Sejmu, została przystosowana dla potrzeb m.in. posłów z niepełnosprawnością ruchową.

Wizyta w Sejmie była też okazją do zapoznania się z historią parlamentaryzmu i zasadami pracy Sejmu.

Goście zwiedzający Sejm w ramach projektu Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier podkreślali wagę tego przedsięwzięcia, dzięki któremu osoby niepełnosprawne mają równy dostęp do budynków najważniejszych instytucji i kultury.