Zakończyła się 51. Konferencja Bezpieczeństwa z udziałem marszałka Sejmu
Zakończyły się obrady 51. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa z udziałem prezydentów, premierów, przedstawicieli parlamentów, polityków, dyplomatów i ekspertów wojskowych z państw Unii Europejskiej, NATO, a także m.in. Rosji, Indii i Chin. Przez trzy dni liderzy polityczni z całego świata dyskutowali o polityce bezpieczeństwa i obronności oraz m.in. o sytuacji na Ukrainie i sposobach rozwiązania tego konfliktu.
W Monachium byli obecni m.in. wiceprezydent USA Joe Biden, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, sekretarz stanu USA John Kerry, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Polskę reprezentowali marszałek Sejmu Radosław Sikorski, wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.
W ostatnim dniu obrad marszałek Sejmu Radosław Sikorski wziął udział w dyskusji poświęconej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Wysłuchał także wystąpień m.in. sekretarza stanu USA Johna F. Kerry, senatora Johna McCaina oraz ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.
Monachijska konferencja była też okazją do dwustronnych rozmów na temat bezpieczeństwa europejskiego, unijnej polityki sąsiedztwa, w tym perspektyw dla programu Partnerstwa Wschodniego, współpracy na forum OBWE i NATO oraz wyborów do Rady Bezpieczeństwa ONZ, które odbędą się w czerwcu 2017 r. Kwestie zostały poruszone w czasie spotkań m.in. z przewodniczącymi komisji spraw zagranicznych: Parlamentu Europejskiego Elmarem Brokiem oraz Bundestagu Norbertem Röttgenem.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (ang. Munich Security Conference – MSC) to coroczna inicjatywa organizowana od początku lat 60. XX wieku. Powstała w 1963 r. jako „Internationale Wehrkunde – Begegnung” („Międzynarodowe przysposobienie obronne – spotkanie”) i od tamtego czasu jest największą na świecie platformą dyskusji o bezpieczeństwie i obronności. MSC stanowi forum, które jest zaangażowane na rzecz pokojowego rozwiązywania konfliktów i współpracy międzynarodowej oraz dialogu na temat wyzwań w sferze bezpieczeństwa. Konferencja kładzie szczególny nacisk na partnerstwo transatlantyckie.