Założenia do zmian w ustawie o NBP zostały przyjęte przez rząd
Centrum informacyjne rządu poinformowało, że rada ministrów przyjęła projekt założeń do zmian w ustawie o Narodowym Banku Polskiem.
Projekt założeń zmian w ustawie o NBP złożony przez MF zakłada m.in. wprowadzenie rotacyjności kadencji członków Rady Polityki Pieniężnej oraz wprowadzenie możliwości przez bank centralny kupna i sprzedaży, z ograniczeniami wynikającymi z regulacji unijnych, dłużnych papierów wartościowych na rynku wtórnym. „Wprowadzenie proponowanego rozwiązania wpływałoby na zachowanie stabilności w składzie RPP, co jednocześnie zwiększać będzie stabilność podejmowanych decyzji, wpływających na sposób prowadzenia polityki monetarnej Polski i utrzymanie stabilności cen” – napisano w uzasadnieniu projektu. Ponadto projekt przewiduje m.in. wprowadzenie rozwiązań umożliwiających reprezentowanie przez NBP interesów Polski w podmiotach międzynarodowych nie tylko w postaci członkostwa, co umożliwia obecnie obowiązujące prawo, lecz również w formie współpracy. Projekt doprecyzowuje także regulacje związane z ograniczeniami dotyczącymi aktywności zawodowej i publicznej członków RPP. Kolejne zmiany dotyczą kompetencji RPP oraz zarządu NBP dotyczących rocznego sprawozdania finansowego NBP i wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego. MF zaproponowało również zmianę w przepisach dotyczących opracowywania okresowych informacji o wpłatach i wypłatach z zysku NBP.
Projekt założeń ustawy o NBP stał się głośny po tym jak na upublicznionym przez tygodnik „Wprost” nagraniu pojawia się ten temat w rozmowie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką.