Zdaniem premier Via Carpatia otworzy Polsce drogę na świat i lepszą przyszłość
Beata Szydło w Łańcucie mówiła, że Via Carpatia jest strategicznym szlakiem dla Europy Środkowo-Wschodniej i wpisuje się on w szanse, które otwierają się przed regionem.
– Via Carpatia jest szansą dla regionu podkarpackiego, ale także dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej – mówiła szefowa rządu otworując w Łańcucie konferencję „10 lat deklaracji łańcuckiej Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość”. Jednocześnie przypomniała, że odbywa się ona 10 lat od zawarcia deklaracji łańcuckiej. – Te 10 lat szlaku Via Carpatia od momentu, kiedy deklaracja została podpisana, przygotowana, ten czas nie został zmarnowany. Ale teraz przychodzi ten najważniejszy moment, kiedy rozpoczynamy tak naprawdę realizację tej inwestycji. (…) Via Carpatia jest szansą dla regionu podkarpackiego, ale także dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej – powiedziała Szydło. Podkreśliła przy tym, że szlak ma znaczenie strategiczne.
Ministrowie transportu Polski, Litwy, Słowacji oraz Węgier podpisali 2006 r. tzw. Deklarację Łańcucką. Dotyczyła ona utworzenia najkrótszego szlaku drogowego na osi Północ-Południe. Cztery lata później do inicjatywy dołączyły Bułgaria, Rumunia i Grecja. Obecny projekt przewiduje, że Via Carpatia będzie przebiegała z Kłajpedy przez Kowno na Litwie, dalej przez Białystok, Lublin i Rzeszów w Polsce oraz słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech. Kolejny odcinek trasy wiedzie przez Rumunię i Bułgarię, aż do Grecji.