Zdaniem Tuska Unia musi odzyskać pewność siebie w polityce wobec Rosji

19
grudzień
2014

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Szef rady Europejskiej Donald Tusk po zakończeniu szczytu w Brukseli stwierdził, że UE w polityce wobec Rosji musi odzyskać pewność siebie oraz dostrzec własną siłę. Zwrócił również uwagę na dramatyczną sytuację na Ukrainie.

W drugiej części obrad przywódców państw UE omawiano stosunki z Rosją oraz sytuację na Ukrainie. – Nie znajdziemy długofalowego rozwiązania dla Ukrainy bez adekwatnej, spójnej i zgodnej europejskiej strategii wobec Rosji. Nowoczesna, bezpieczna i niepodległa Ukraina jest najważniejszym elementem tej strategii. (…) Nasze podejście musi być zgodne z naszymi ambicjami i potencjałem. Musimy wyjść poza podejście reaktywne i defensywne. Musimy odzyskać swoją pewność siebie i dostrzec naszą własną siłę – powiedział Tusk na konferencji prasowej. W jego opinii we Wspólnocie jest wspólne zrozumienie dla wyzwania, związanego z polityką Rosji względem sąsiadów. Ten temat ma być jeszcze dyskutowany w marcu. Nowy szef RE zaznaczył także, że sytuacja na Ukrainie jest „dramatyczna i dynamiczna”, dlatego koniczna jest szybka reakcja Unii. – Dyskutowaliśmy o finansowym wsparciu dla Ukrainy. Wysyłamy mocny sygnał, że jesteśmy gotowi udzielić wsparcia – relacjonował Tusk. Dodał także, że konflikt na Ukrainie oraz działania Rosji wymagały natychmiastowej i jednocześnie pragmatycznej reakcji UE. – Nie potrzebujemy żadnej radykalnej ideologii. Unia Europejska potrzebuje przede wszystkim absolutnie zgodnej, wspólnej strategii wobec Ukrainy, ale przede wszystkim wobec Rosji. Jak już powiedziałem, Rosja jest dziś naszym strategicznym problemem. (…) Największym wyzwaniem jest dziś rosyjskie podejście nie tylko wobec Ukrainy ale też wobec Unii Europejskiej – stwierdził szef RE. Według Tuska dyskusja podczas szczytu pokazała, że Unia jest bardziej niż kiedykolwiek zjednoczona w tej sprawie. – To będzie długa gra, nie ograniczy się tylko do reakcji na jeden kryzys – stwierdził.

W dokumencie końcowym szczytu znalazły się tylko dwa akapity dotyczące Ukrainy. Przywódcy unijni wyrazili zadowolenie z determinacji nowego ukraińskiego rządu do przeprowadzania reform politycznych i gospodarczych, a także zadeklarowali gotowość do dalszej pomocy finansowej dla Ukrainy, jednak pod warunkiem spełnienia wymogów przedstawionych jej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. „Sytuacja na wschodzie Ukrainy nadal jest bardzo niepokojąca” – czytamy we wnioskach ze szczytu. Ponadto przypomniano, że w czwartek Unia zaostrzyła sankcje gospodarcze wobec Krymu. „Rada Europejska jest gotowa do podjęcia dalszych takich kroków jeśli będzie to potrzebne. Wszystkie strony, w tym Rosja, powinny aktywnie zaangażować się we wdrażanie w pełni uzgodnień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu” – zaznaczono w dokumencie końcowym szczytu. Przywódcy państw UE zaapelowali również o umożliwienie dostępu do miejsca katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który 17 lipca został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą.