Zmiany w działalności Urzędów Pracy

25
wrzesień
2013

Posted by redakcja

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia. Wprowadzone zmiany mają podnieść efektywność instytucji zajmujących się rynkiem pracy.

 

Po wejściu w życie nowych przepisów urzędy mają być bardziej efektywne a oferta lepiej dopasowana do potrzeb bezrobotnych. Nad ustawą obecnie pracuje rządowy komitet certyfikacji, niedługo dokument trafi pod obrady komitetu stałego a później rządu.  –  Realizacja celów tej ustawy nie jest zagrożona. Nawet gdyby data wejścia w życie była np. w połowie stycznia nie ma to żadnego znaczenia z punktu widzenia zawartych tam instrumentów i gwarancji – deklarował wiceminister pracy Jacek Męcina. Według planu dokument ma wejść w życie 1 stycznia 2014 roku.  Zdaniem wiceministra pod koniec listopada a najpóźniej na początku grudnia, samorządy oraz urzędy pracy będą dysponowały informacją jaką kwotę pieniędzy z Funduszu Pracy na aktywną politykę rynku pracy otrzymają w przyszłym roku. Dodał też, że ten rok będzie trudny i przełomowy.  – Zrobimy wszystko, żeby dzięki vacatio legis, dobrej informacji, większej liczbie szkoleń, ale i środków finansowych, rok 2014 był przełomowy. On będzie trudniejszy, ale już później będzie tylko lepiej – stwierdził Męcina.

Zmiany mają dotyczyć wielu aspektów funkcjonowania urzędów pracy i innych instytucji działających na rynku pracy. Młodzi ludzie do 25 roku życia mają w ciągu czterech miesięcy otrzymać ofertę pracy lub inne wsparcie w postaci różnych form aktywizacji. Rozbudowana zostanie oferta Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie udzielał pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej, nawet do 70 tys. zł. Planowane jest także zacieśnienie współpracy operatorów finansowych oraz instytucji przedsiębiorczości akademickiej. Wysokość środków z Funduszu Pracy przekazywanych na wynagrodzenia pracowników UP ma być powiązana z efektami ich działania. Dodatkowo zadania związane z aktywizacją bezrobotnych będzie można zlecić prywatnym agencjom. System pomocy ma być profilowany, tak aby uzyskać zatrudnienie bezrobotnego, ma również wzrosnąć efektywność szkoleń. Nowelizacja zawiera też szereg działań wspierających osoby po 45 i 50 roku życia oraz wracające na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem. Generalnie nowelizacja ma poprawić skuteczność działań na rynku pracy.

/-/ Sejm24.pl