Zmiany w systemie oświaty już obowiązują: zniesiony egzamin szóstoklasistów oraz możliwość odwołania od wyników pisemnej części egzaminów maturalnych
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw znosi od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkowy egzamin przeprowadzany w VI klasie szkoły podstawowej. Począwszy od roku szkolnego 2017/2018 Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie udostępniać szkołom testy diagnostyczne, z których każda szkoła będzie mogła skorzystać w celu wstępnej oceny poziomu wiadomości i umiejętności uczniów rozpoczynających gimnazjum.
Zgodnie z ustawą, od 2017 r. zdający przystępujący do części pisemnej egzaminu maturalnego i części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie będą mieli możliwość odwołania się od wyników do niezależnego Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, działającego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Ustawa umożliwia zdającym wykonywanie fotografii swojej pracy egzaminacyjnej podczas dokonywania wglądu (dotyczy egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie). W przypadku gimnazjalistów przepis ten wejdzie w życie w roku szkolnym 2016/2017, a w przypadku maturzystów i osób zdających egzaminy zawodowe już w roku szkolnym 2015/2016.
Ponadto ustawa m.in. nakłada na dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych obowiązek wyznaczania do weryfikacji prac innych egzaminatorów niż tych, którzy pracę sprawdzali i oceniali.
Kolejna zmiana, która znalazła się w ustawie dotyczy zasad zakupu przez dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów podręczników i materiałów edukacyjnych do nauki nowożytnych języków obcych. W przypadku, gdy w kolejnym roku lub latach zostanie stwierdzone niedopasowanie zakupionych już podręczników lub materiałów do stopnia zaawansowania znajomości tego języka przez uczniów, koszt zakupu nowych podręczników i materiałów będzie refundowany do wysokości 25 zł na ucznia.
Sejm uchwalił ustawę 23 czerwca 2016 r. Prezydent podpisał ją 6 lipca br. Nowelizacja obowiązuje od 1 września 2016 r.