Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży

19
luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

7 grudnia 2017

Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży /ENM/ rozpatrzyła informację Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego:
– w sprawie ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów – wyniki, stan realizacji, perspektywy rozwoju,
– na temat rozpoczęcia działalności przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
Informacje przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Łukasz Szumowski.
Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) uruchomiony został w maju 2016 r. Ten unikatowy system monitoruje losy absolwentów szkół wyższych od 2016 r., a swym zasięgiem obejmuje absolwentów, którzy ukończyli studia w 2014 i 2015 r. Obserwacje pozwalają zorientować się, jak absolwenci poszczególnych kierunków i uczelni radzą sobie na rynku pracy. Informacje, ile zarabiają i jak długo szukają pracy, mogą pomóc przyszłym studentom w wyborze kierunków studiów. Głównym źródłem przedstawianych w ELA informacji są dane administracyjne pochodzące z ZUS oraz z systemu POL-on (Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym).
Ustawa o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) weszła w życie z dniem 1 października 2017r. Agencja jest państwową osobą prawną, realizującą zadania z zakresu umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki. Głównym celem NAWA jest wzmocnienie doskonałości naukowej, umiędzynarodowienie polskich uczelni i instytucji naukowych, promocja Polski jako kraju atrakcyjnych możliwości naukowych i edukacyjnych, promocja języka polskiego i kultury polskiej. Rozpoczęcie działalności przez NAWA oznacza likwidację Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, które do tej pory zajmowało się rekrutacją i wypłatą stypendiów dla studentów. NAWA przejęła składniki majątkowe i niemajątkowe oraz należności i zobowiązania Biura. Budżet Agencji na 2018 rok szacowany jest na kwotę ok.128,6 mln. zł.
W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na dużą przydatność systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów zarówno z punktu widzenia przyszłego studenta, jak i potrzeb rynku pracy. Pytano o działania resortu w kwestii kierunków studiów, po których absolwenci nie znajdują zatrudnienia, o współpracę NAWA z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji. Mówiono o potrzebie ewaluacji losów absolwentów uczelni medycznych oraz o potrzebie związania studenta z rynkiem pracy.
W posiedzeniu uczestniczył dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej – Łukasz Wojdyga.