Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka

18
czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

11 kwietnia 2018

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka /SPC/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz ustawę o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego (druk nr 2388).
Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Marek Ast (PiS).
Projekt dotyczy sposobu publikacji rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, 11 sierpnia i 7 listopada 2016 r. (sygn. K 47/15, K 39/16 oraz K 44/16).
Wnioskodawcy proponują żeby Prezes Trybunału Konstytucyjnego zarządził ogłoszenie tych rozstrzygnięć w odpowiednim dzienniku urzędowym z adnotacjami, że zostały wydane z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym albo ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o Trybunale Konstytucyjnym.
Komisja odrzuciła wnioski o odrzucenie projektu.
Komisja przyjęła poprawki o charakterze redakcyjnym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Stanisław Piotrowicz (PiS).

Komisja przyjęła propozycję tematu kontroli do planu pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2019 r.

Komisja pozytywnie zaopiniowała dla Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Deregulacji rządowy projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (druk nr 2293).
Projekt reguluje zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz kontynuowania działalności gospodarczej wykonywanej z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy z dnia 8 grudnia 2017 roku o Sądzie Najwyższym (druk nr 2389).
Projekt dotyczy wprowadzenia przepisów przewidujących:
– dwustopniową procedurę konsultacyjną przy odwoływaniu prezesów i wiceprezesów sądów (z udziałem nie tylko KRS, ale także kolegium sądu);
– obiektywne kryteria „interesu wymiaru sprawiedliwości” oraz „ważnego interesu społecznego” jako podstawę do wyrażenia zgody na dalsze orzekanie przez sędziego po osiągnięciu wieku 65 lat, a także wprowadzenie trybu odwoławczego od postanowienia o odmowie wyrażenia zgody;
– przyznanie kompetencji do wyrażenia zgody na dalsze orzekanie Prezydentowi RP, w miejsce Ministra Sprawiedliwości;
– przyznanie Prezydentowi RP w miejsce Ministra Sprawiedliwości kompetencji w zakresie mianowania asesorów;
– zrównanie standardowego wieku przejścia w stan spoczynku do 65 lat dla sędziów-kobiet i sędziów-mężczyzn – z pozostawieniem kobietom możliwości wyboru i wcześniejszego przejścia w stan spoczynku po ukończeniu 60 lat, niezależnie od stażu pracy.
Komisja przyjęła poprawki polegające m.in. na tym, że kompetencja do wyrażenia zgody na dalsze sprawowanie urzędu przez sędziego po osiągnięciu przez niego wieku, w którym przechodzi w stan spoczynku, powinna zostać przekazana Krajowej Radzie Sądownictwa – z wyłączeniem innych organów takich jak Minister Sprawiedliwości czy Prezydent RP.
Ponadto Komisja przyjęła poprawkę polegającą na uzupełnieniu regulacji dotyczących zwołania pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa po zwolnieniu stanowiska Przewodniczącego Rady – na wypadek gdyby nie doszło do zwołania posiedzenia przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego pierwsze posiedzenie zwoła najstarszy wiekiem członek Rady będący sędzią albo sędzią w stanie spoczynku.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS).