Komisja do Spraw Petycji
12 kwietnia 2018
Komisja do Spraw Petycji /PET/ rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie zwiększenia wymiaru urlopu wypoczynkowego pracowników PIP wykonujących czynności kontrolne (BKSP-145-321/17).
Petycję przedstawił poseł Robert Warwas (PiS).
Wnoszący petycję proponują nowelizację ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, która miałaby polegać na dodaniu art. 52a w brzmieniu: „Pracownikowi Państwowej Inspekcji Pracy po 10 latach pracy w charakterze wykonującego czynności kontrolne przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 6 dni roboczych, a po 20 latach pracy jako wykonujący czynności kontrolne – w wymiarze 12 dni roboczych”.
W petycji wskazano, że celem tej nowelizacji byłoby zapewnienie pracownikom PIP wykonującym czynności kontrolne dodatkowego urlopu wypoczynkowego na zasadach analogicznych, jakie zostały ustalone dla:
– sędziów sądów powszechnych,
– prokuratorów,
– niektórych pracowników NIK.
Dla wyżej wymienionych osób został przewidziany urlop dodatkowy w wymiarze 6 dni roboczych po 10 latach pracy na danym stanowisku oraz 12 dni – po 20 latach pracy w przypadku pracowników NIK (lub po 15 latach – w przypadku sędziów i prokuratorów).
Po przedstawieniu petycji, wysłuchaniu głównego inspektora pracy – Wiesława Łyszczka oraz odbytej dyskusji Komisja podjęła decyzję o skierowaniu dezyderatu do Prezesa Rady Ministrów.
Komisja rozpatrzyła odpowiedź Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dezyderat nr 81 skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie ochrony konsumentów.
Odpowiedzi udzielił dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych – Mariusz Kubzdyl.
Komisja uznała, że udzielona odpowiedź w całości wyczerpuje pytania zawarte w dezyderacie i podjęła decyzję o jej przyjęciu.
Komisja rozpatrzyła odpowiedź Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na dezyderat nr 85 w sprawie w sprawie finansowania wypoczynku wakacyjnego dzieci i młodzieży przez przedsiębiorców.
Odpowiedzi udzieliła wiceprezes UOKIK – Dorota Karczewska.
Komisja uznała, że udzielona odpowiedź nie wyczerpuje wszystkich pytań zawartych w dezyderacie, brakuje m.in. stanowiska Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.
Komisja podjęła decyzję o konieczności uzupełnienia odpowiedzi na ww. dezyderat.