Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi

04
lipiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

18 kwietnia 2018

 

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ na posiedzeniu wyjazdowym w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach rozpatrzyła informacje na temat:
– roli i zadań Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego,
– chorób o istotnym znaczeniu ekonomicznym dla hodowli i obrotu bydłem,
– grypy ptaków – aktualnej sytuacji w Europie, zagrożeń dla Polski oraz wybranych aspektów bioasekuracji.
Informację na temat roli i zadań Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego przedstawił dyrektor PIW – PIB w Puławach – prof. Krzysztof Niemczuk.
Państwowy Instytut Weterynaryjny został powołany w 1945 roku jako jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez ministra rolnictwa. Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych zmierzających do opracowania nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych w zakresie ochrony zdrowia zwierząt i profilaktyki chorób odzwierzęcych, a także higieny, toksykologii, żywności pochodzenia zwierzęcego i środków żywienia zwierząt oraz ochrony środowiska, w tym opracowywanie i wdrażanie w skali laboratoryjnej technologii produkcji biopreparatów i zestawów diagnostycznych, a także wykonywanie innych zadań szczególnie ważnych do osiągnięcia celów polityki społeczno-gospodarczej państwa w tej dziedzinie. Do najważniejszych osiągnięć PIW-PIB w Puławach w ostatnich latach zaliczyć można:
– uzyskanie statusu krajowego naukowego ośrodka wiodącego (KNOW),
– uzyskanie statusu państwowego instytutu badawczego,
– uzyskanie statusu OMCL (Instytut otrzymał z Europejskiego Dyrektoriatu Jakości Leków oficjalny certyfikat potwierdzający członkostwo w Sieci Państwowych Laboratoriów Kontroli Produktów Leczniczych),
– uzyskanie kategorii A+ według kryteriów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (poziom wybitny w polskiej nauce).
Informację na temat chorób o istotnym znaczeniu ekonomicznym dla hodowli i obrotu bydłem przedstawili prof. Jerzy Rola oraz dr Marek Lipiec.
Prezentacja była skupiona na aspekcie ekonomicznym i epidemiologicznym gruźlicy i paratuberkulozy bydła.
Informację na temat grypy ptaków – aktualnej sytuacji w Europie, zagrożeń dla Polski oraz wybranych aspektów bioasekuracji przedstawił prof. Krzysztof Śmietanka.
Najistotniejszą rolę w epidemiologii grypy odgrywają dzikie kaczki. Kontakt bezpośredni i pośredni z ptactwem dzikim to główna droga transmisji zakażeń od ptaków dzikich do drobiu. Natomiast wtórne ogniska u drobiu fermowego spowodowane są zazwyczaj działalnością człowieka; mogą to być np. niedociągnięcia w zapewnianiu bioasekuracji. Obecnie znacznie mniejsza skala epidemii wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w porównaniu do roku ubiegłego może mieć związek z wysokim poziomem odporności populacyjnej u dzikich ptaków w następstwie przechorowania zakażeń wirusem H5N8. Podkreślono, że wirus ten nie jest groźny dla ludzi, ale epidemia nim spowodowana negatywnie wpływa na gospodarkę.

Po posiedzeniu Komisja przeprowadziła wizytację obiektów Instytutu Weterynaryjnego.