Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii
24 kwietnia 2018
Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii /CNT/ na posiedzeniu wyjazdowym w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej w Warszawie rozpatrzyła informację o działaniach Polskiego Funduszu Rozwoju na rzecz rozwoju innowacyjności w Polsce.
Informację przedstawiła dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju – Eliza Kruczkowska.
Polski Fundusz Rozwoju S.A. w 2017 r. stworzył największą w Europie środkowo-wschodniej platformę do inwestowania w innowacje. Platforma inwestycyjna PFR Ventures jest kluczowym elementem programu Start In Poland, który jest jednym z filarów Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Program Start In Poland ma na celu stworzenie sprzyjających warunków dla przedsiębiorstw na wczesnym etapie rozwoju – począwszy od fazy ich inkubacji i akceleracji, poprzez wzrost, po ekspansję międzynarodową.
Polski Fundusz Rozwoju Ventures jest firmą inwestycyjną zarządzającą funduszami typu venture capital. Jego inwestycje mogą mieć charakter bezpośredni, tj. w spółkę wspólnie z koinwestorem, lub pośredni – w fundusze venture capital jako inwestor wiodący. Wykorzystując fundusze Unii Europejskiej, PFR Ventures utworzyło w 2017 roku pięć funduszy inwestycyjnych zamkniętych: Starter FIZ, Biznest FIZ, Otwarte Innowacje FIZ, BRIgde VC FIZ oraz KOFFI FIZ. W ramach PFR Ventures będą mogły być finansowane projekty na różnych etapach rozwoju i zróżnicowanej wielkości do połowy wartości inwestycji (reszta kwoty pochodzić będzie od inwestorów prywatnych, zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych).
Departament Rozwoju Innowacji w PFR S.A. zrealizował także inne projekty, tj. jedno okienko dla innowatora, czyli portal z kompletną ofertą z Grupy PFR (www.startup.pfr.pl), program Dobry Pomysł – przeznaczony dla osób, które są twórcami wynalazków o potencjale rynkowym lub mają ciekawe pomysły biznesowe na wykorzystanie nowatorskich rozwiązań, ale potrzebują profesjonalnego wsparcia w dalszym rozwoju, oraz zorganizował Kongres Innowatora, który odbył się 27-28 marca 2017 r. w Warszawie i był okazją do prezentacji praktycznego wymiaru innowacyjności, a także sposobnością do dyskusji nad współpracą w tej części Europy.
Komisja rozpatrzyła informację o innowacyjności i rozwoju technologicznym na podstawie Raportu Ministerstwa Rozwoju „Przedsiębiorczość w Polsce”.
Informację przedstawiła zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii – Beata Lubos.
Głównym miernikiem, choć niedoskonałym, stosowanym do pomiaru innowacyjności gospodarki i postępu technologicznego są nakłady na działalność badawczo-rozwojową (B+R). Wzrost zaangażowania przedsiębiorstw w prace B+R potwierdzają dane na temat finansowania działalności B+R: dominujący udział miał sektor przedsiębiorstw (53,1%). Mocną stroną polskiej gospodarki jest wyższy niż średnio w UE udział przemysłu w tworzeniu PKB. Na szczególną uwagę zasługuje dynamiczny rozwój sektora IT. Liczba firm działających w sektorze IT po okresie spadku w 2015 r. wzrosła o 11,1% w 2016 r. i wyniosła 2278 podmiotów, zwiększyła się także liczba pracowników działających w tej branży. Nastąpił również stabilny wzrost eksportu sektora IT. Warto ponadto zaznaczyć znaczne przyspieszenie rozwoju Internetu Rzeczy (Internet of Things, IoT) – branży produkującej inteligentne urządzenia codziennego użytku, zarządzane zdalnie i włączone do globalnej sieci.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność innowacyjną mogą korzystać z szerokiego katalogu instrumentów finansowania projektów innowacyjnych, którego oferta jest sukcesywnie poszerzana. Fundusze unijne stanowią istotne źródło wsparcia innowacyjności polskiej gospodarki. Kluczowym krajowym programem operacyjnym jest Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020 (PO IR). Program ten adresowany jest do przedsiębiorstw (w szczególności do sektora małych i średnich przedsiębiorstw), jednostek naukowych oraz konsorcjów przedsiębiorstw i jednostek naukowych.
Ponadto narzędziem wspierającym innowacyjność są instrumenty podatkowe zawarte w ustawie o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej oraz w ustawie o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności, m.in. ulga podatkowa na badania i rozwój, która przewiduje możliwość odliczenia przez przedsiębiorców wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową.
Dodatkowo trwają prace koncepcyjne nad nowym instrumentem podatkowym: ulgą Innovation Box, która ma polegać na preferencyjnym opodatkowaniu dochodów z tytułu komercjalizacji własności intelektualnej powstałej w wyniku prowadzonej przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej.
W dyskusji poruszano kwestie dotyczące m.in.: współpracy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii z Polskim Funduszem Rozwoju w zakresie wspierania innowacyjności, niewystarczających środków przeznaczonych na badania i rozwój, zwiększenia poziomu finansowania nauki w Polsce, ryzyka prac badawczych, budowy odcinka testowego Hyperloop w Polsce, możliwości skorzystania z ulg podatkowych w przypadku nietrafionych projektów oraz dobrych praktyk europejskich w zakresie innowacyjności.
Po posiedzeniu Komisja odbyła wizytację laboratorium inżynierii biochemicznej, a także laboratorium elektroniki drukowanej i elastycznej oraz na platformie technologii krzemowych.