Komisja Polityki Społecznej i Rodziny

05
lipiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

7 maja 2018

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny /PSR/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych (druk nr 2391).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Marcin Zieleniecki.
Projekt ma na celu transpozycję dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/50/UE z 16 kwietnia 2014 r. w związku z określeniem maksymalnego okresu oczekiwania na nabycie prawa do przystąpienia do dodatkowego programu emerytalnego oraz w związku z rozszerzeniem obowiązków informacyjnych pracodawców prowadzących pracownicze programy emerytalne (ppe) względem ich członków, a także przekazywania informacji przez zarządzających ppe pracodawcom prowadzącym ppe.
Komisja upoważniła Biuro Legislacyjne do naniesienia ewentualnych zmian redakcyjno-legislacyjnych.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Robert Warwas (PiS).

Na kolejnym posiedzeniu Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2463).
Uzasadnienie projektu przedstawiła poseł Elżbieta Duda (PiS).
Od dnia 1 stycznia 2016 r. zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy mogą być wystawiane w formie elektronicznej, a w okresie przejściowym do dnia 30 czerwca 2018 r. również w dotychczasowej formie – na drukach ZUS ZLA.
Projekt ma na celu wydłużenie okresu dwutorowego wystawiania zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy do 30 listopada 2018 r.
Komisja przyjęła poprawki redakcyjno-legislacyjne.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Elżbieta Duda (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Krzysztof Michałkiewicz oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Elżbieta Bojanowska.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej (druk nr 2472).
Uzasadnienie projektu przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Elżbieta Bojanowska.
Projekt ma na celu podwyższenie kwoty renty socjalnej z 84% do 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej (druk nr 2469).
Uzasadnienie projektu przedstawiła poseł Agnieszka Ścigaj (Kukiz15).
Projekt ma na celu podwyższenie kwoty renty socjalnej o 16%, tj. z obowiązującego obecnie progu 84% do 100% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ustalonej i podwyższanie jej zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Komisja w trybie art. 40 ust. 4 regulaminu Sejmu podjęła uchwałę o wspólnym rozpatrzeniu projektów z druków nr 2472 i 2469.
Zdecydowano, że projektem wiodącym będzie projekt rządowy (druk nr 2472).
Zgłoszono wnioski mniejszości polegające na stopniowym zwiększaniu wysokości renty socjalnej do 140% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy od 1 stycznia 2020 r. i określające termin wejścia w życie ustawy od 1 czerwca 2018 r.
Komisja przyjęła poprawki redakcyjno-legislacyjne.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Teresa Wargocka (PiS).
W posiedzeniu sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Krzysztof Michałkiewicz.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności (druk nr 2479).
Uzasadnienie projektu przedstawiła poseł Joanna Kopcińska (PiS).
Projekt ma na celu objęcie osób o znacznym stopniu niepełnosprawności (niezależnie od wieku) określonymi formami wsparcia: zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych, prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, prawo do korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania, bezlimitowe finansowanie przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej.
Zgłoszono wniosek mniejszości polegający na zastąpieniu darmowych wyrobów medycznych dla osób niepełnosprawnych o znacznym stopniu niepełnosprawności, przyznaniem ekwiwalentu pieniężnego tych świadczeń.
Komisja przyjęła poprawki redakcyjno-legislacyjne.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Urszula Rusecka (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Krzysztof Michałkiewicz oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Janusz Cieszyński.