Komisja Zdrowia

01
sierpień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

10 maja 2018

Komisja Zdrowia /ZDR/ rozpatrzyła sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2386).
Projekt dotyczy częściowej implementacji dyrektywy 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady; wprowadza zakaz prowadzenia przez jednego przedsiębiorcę kilku rodzajów działalności gospodarczej, w zakresie której może on nabywać produkty lecznicze; modyfikuje niektóre przepisy dotyczące badań klinicznych; odsuwa w czasie obowiązki przekazywania przez przedsiębiorców danych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi.
Komisja przyjęła sprawozdanie w brzmieniu sprawozdania podkomisji.
Sprawozdawca – poseł Krzysztof Ostrowski (PiS).

Komisja rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2536).
Senat zaproponował 14 poprawek. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki miały na celu m.in.:
– umożliwienie ratownikom medyczny w ramach realizacji zadań zawodowych oraz pielęgniarkom systemu wykonującym medyczne czynności ratunkowe, udzielania świadczeń zdrowotnych bez zgody pacjenta, jeżeli wymaga on niezwłocznej pomocy, a ze względu na stan zdrowia lub wiek nie może wyrazić zgody i nie ma możliwości porozumienia się z jego przedstawicielem ustawowym lub opiekunem faktycznym,
– przesunięcie terminów wejścia z życie przepisów dotyczących budowy Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego oraz realizacji zadań w zakresie przygotowywania i prowadzenia kursów dla dyspozytorów medycznych oraz wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego i związaną z tym zmianą sposobu wydatkowania środków finansowych na ten cel.
Sprawozdawca – poseł Tomasz Latos (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Józefa Szczurek-Żelazko oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Marcin Czech.

Na kolejnym posiedzeniu, zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów Komisja wysłuchała „Informacji Ministra Zdrowia na temat sytuacji opieki stomatologicznej w systemie ochrony zdrowia”.
Uzasadnienie wniosku o zwołanie posiedzenia przedstawił przewodniczący Komisji – poseł Bartosz Arłukowicz (PO).
Wnioskodawcy chcieli uzyskać odpowiedź na pytania: ile nowych gabinetów stomatologicznych powstało w szkołach od momentu objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, w jakich miejscowościach powstały nowe gabinety stomatologiczne w szkołach oraz ilu dzieciom udzielono świadczeń stomatologicznych za pomocą zakupionych dentobusów.
Informację przedstawiła sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Józefa Szczurek-Żelazko.
Ministerstwo prowadzi intensywne działania związane ze stwierdzoną sytuacją epidemiologiczną w zakresie zdrowia jamy ustnej w populacji dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (m.in. ubytki próchnicowe u ponad 50% dzieci w wieku 3 lat).
Opracowano projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami, którego celem jest zapewnienie równego dostępu do profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz do opieki stomatologicznej, która odbywać się będzie: w gabinetach zlokalizowanych w szkołach, w gabinetach współpracujących ze szkołą oraz w dentobusach. Wybór formy będzie zależny od warunków lokalnych i infrastruktury szkół.
Ze względu na to, że dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ są w trakcie zawierania umów ze świadczeniodawcami lub zawarli je na przełomie kwietnia-maja br., nie jest znana liczba udzielonych świadczeń w dentobusach.
W 2018 r. planowane jest wdrożenie programu polityki zdrowotnej „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla uczniów w szkołach w 2018 r.”, którego celem jest utworzenie w szkołach nowych gabinetów stomatologicznych.
W dyskusji poruszano m.in. kwestie: wyposażenia i miejsca wewnątrz dentobusów, kosztu ich zakupu oraz warunków i przebiegu postępowania przetargowego, harmonogramu i koordynacji pracy dentobusów, uzyskania zgody rodziców i ich obecności podczas leczenia w dentobusach.