Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży
24 maja 2018
Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży /ENM/ na posiedzeniu zwołanym przez Prezydium Sejmu w trybie art. 152 ust. 3 regulaminu Sejmu, pod przewodnictwem wicemarszałka Sejmu – Ryszarda Terleckiego, a następnie przewodniczącego Komisji posła Rafała Grupińskiego (PO), zamierzała rozpatrzyć rządowy projekt ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (druk nr 2446) oraz rządowy projekt ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (druk nr 2447).
Projekt z druku 2446 ma na celu skonsolidowanie podstawowych regulacji w dziedzinie szkolnictwa wyższego i nauki, tzn. przewiduje scalenie unormowań z zakresu, który w aktualnym stanie prawnym wynika z ustaw: Prawo o szkolnictwie wyższym, o zasadach finansowania nauki, o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, o pożyczkach i kredytach studenckich. Projekt zawiera unormowania odnoszące się m.in. do: podstaw funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki, ram ustrojowych uczelni, procesów tworzenia, przekształcania i likwidacji uczelni, zasad utrzymywania porządku i bezpieczeństwa na terenie uczelni, prowadzenia studiów, praw i obowiązków studentów, samorządu studenckiego i organizacji studenckich, pracowników uczelni, komercjalizacji wyników badań naukowych, prac rozwojowych oraz know-how, studiów podyplomowych, a także kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia. Projekt odnosi się również do funkcjonowania wyspecjalizowanych instytucji działających na rzecz wysokiej jakości w systemie szkolnictwa wyższego i nauki (Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Rady Doskonałości Naukowej, Komisji Ewaluacji Nauki).
Projekt z druku 2447 zawiera przepisy ogólne, zmieniające, uchylające, przejściowe, dostosowujące i końcowe zapewniające sprawne wejście w życie przepisów dotyczących systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
Komisja odrzuciła dwa wnioski o przeprowadzenie wysłuchania publicznego dotyczącego ww. projektów:
– wniosek posła Józefa Brynkusa (Kukiz15) o przeprowadzenie wysłuchania 8 czerwca br.,
– wniosek poseł Urszuli Augustyn (PO) o przeprowadzenie wysłuchania 20 czerwca br.
Komisja odrzuciła wniosek poseł Urszuli Augustyn o skierowanie rządowych projektów ustaw do podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego.
Komisja przyjęła wniosek posła Dariusza Piontkowskiego (PiS) o przeprowadzenie dyskusji ogólnej nad powyższymi projektami.
W dyskusji wyrażano opinie pozytywne, jak i krytyczne wobec projektowanych regulacji. Odniesiono się m.in. do takich kwestii, jak:
– ustrój uczelni, w tym przeniesione na poziom statutu uczelni przepisy regulujące tworzenie wydziałów;
– kompetencje rektora, senatu, skład i zadania rady uczelni;
– autonomia uczelni, wpływ pracowników i studentów na jej funkcjonowanie, niektóre aspekty funkcjonowania samorządu studenckiego i praw studentów;
– system awansów naukowych, w tym proces uzyskiwania habilitacji, ranga kariery dydaktycznej;
– jakość kształcenia,
– uwzględnienie w przepisach specyfiki uczelni artystycznych;
– finansowanie jednostek medycznych na uczelniach niemedycznych, jak np. Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim;
– szanse rozwojowe uczelni regionalnych, w tym wyższych szkół zawodowych;
– finasowanie systemowych zmian;
– wynagrodzenia pracowników szkół wyższych;
– możliwości zawierania ponadzakładowych układów zbiorowych pracy;
– kształcenie doktorantów i ich zatrudnianie na stanowiskach dydaktycznych.
Po zakończeniu dyskusji Komisja przyjęła wniosek posła Józefa Brynkusa o nierozpoczynanie prac nad poszczególnymi przepisami na bieżącym posiedzeniu, m.in. z powodu przedłożenia przez Radę Ministrów 161 poprawek do ww. projektów.
Do szczegółowego rozpatrzenia projektów Komisja przystąpi na kolejnych posiedzeniach zaplanowanych na 29 i 30 maja br.
W posiedzeniu uczestniczył wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego – Jarosław Gowin.