Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży
30 maja 2018
Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży /ENM/ kontynuowała rozpatrywanie rządowego projektu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (druk nr 2446).
Projekt ma na celu skonsolidowanie podstawowych regulacji w dziedzinie szkolnictwa wyższego i nauki, tzn. przewiduje scalenie unormowań z zakresu, który w aktualnym stanie prawnym wynika z ustaw: Prawo o szkolnictwie wyższym, o zasadach finansowania nauki, o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, o pożyczkach i kredytach studenckich. Projekt zawiera unormowania odnoszące się m.in. do: podstaw funkcjonowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki, ram ustrojowych uczelni, procesów tworzenia, przekształcania i likwidacji uczelni, zasad utrzymywania porządku i bezpieczeństwa na terenie uczelni, prowadzenia studiów, praw i obowiązków studentów, samorządu studenckiego i organizacji studenckich, pracowników uczelni, komercjalizacji wyników badań naukowych, prac rozwojowych oraz know-how, studiów podyplomowych, a także kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia. Projekt odnosi się również do funkcjonowania wyspecjalizowanych instytucji działających na rzecz wysokiej jakości w systemie szkolnictwa wyższego i nauki (Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Rady Doskonałości Naukowej, Komisji Ewaluacji Nauki).
Komisja przyjęła poprawki doprecyzowujące dotyczące m.in.: zagwarantowania funkcjonujących w obecnym stanie prawnym uprawnień z zakresu spraw pracowniczych; zakresu upoważnień do wydania rozporządzeń bądź wytycznych do nich, w tym rozporządzenia związanego z ustanowieniem programu „Wsparcie dla czasopism naukowych”; nadzoru właściwego ministra nad kształceniem również poza uczelnią; umowy zawieranej między podmiotami prowadzącymi wspólnie postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora; regulacji odnoszących się do możliwości uzyskania stopnia doktora habilitowanego na postawie osiągnięć związanych z kierowaniem projektami badawczymi; zmian mających na celu sprawne i terminowe przekazywanie recenzji w postępowaniach o nadanie stopnia doktora habilitowanego i tytułu profesora; danych przetwarzanych w systemie POL-on. Ponadto Komisja przyjęła poprawki legislacyjne.
Łącznie zgłoszono 96 wniosków mniejszości, dotyczących m.in. sposobu ustalania środków finansowych planowanych w budżecie państwa na finansowanie szkolnictwa wyższego i naukę (wnioskodawca proponował waloryzację tych środków o wskaźnik 0,1% PKB do osiągnięcia łącznych nakładów w wysokości 2% PKB).
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Ewa Tomaszewska (PiS).
Komisja rozpatrzyła rządowy projekt ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (druk nr 2447).
Projekt zawiera przepisy ogólne, zmieniające, uchylające, przejściowe, dostosowujące i końcowe zapewniające sprawne wejście w życie przepisów dotyczących systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
Komisja przyjęła poprawki dotyczące m.in.: przesunięcia czasu wejścia w życie poszczególnych przepisów, w tym odnoszących się do: standardów kształcenia na studiach, kredytów studenckich, minimalnego wynagrodzenia za pracę nauczycieli akademickich; uwzględnienia federacji podmiotów szkolnictwa wyższego w przepisach zmienianych ustaw; doprecyzowania w okresie przejściowym procedury uzyskiwania uprawnień do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego; sytuacji osób ubiegających się w okresie przejściowym o stopnie naukowe i tytuł profesora; doprecyzowania warunków tworzenia i prowadzenia studiów przygotowujących do wykonywania zawodu nauczyciela; utrzymania w ramach pierwszej ewaluacji jakości działalności naukowej zasad oceny osiągnięć będących artykułami naukowymi i monografiami naukowymi opublikowanymi w latach 2017 i 2018 obowiązujących w czasie ich publikacji. Ponadto Komisja przyjęła poprawki legislacyjne.
Zgłoszono dwa wnioski mniejszości.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Ewa Tomaszewska (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Piotr Müller.