Komisja Zdrowia

28
sierpień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

6 czerwca 2018

Komisja Zdrowia /ZDR/ na posiedzeniu zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów rozpatrzyła „Informację Ministra Zdrowia na temat skutków i efektów wprowadzenia w życie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. sieć szpitali) na mocy przepisów ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a także dostępności świadczeń zdrowotnych w ramach tejże sieci”.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Zbigniew Król.
W informacji przedstawiono funkcjonowanie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie: leczenia szpitalnego, świadczeń wysokospecjalistycznych, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej realizowanej w poradniach przyszpitalnych, rehabilitacji leczniczej i programów lekowych.
Minister podkreślił, że w IV kwartale 2017 r. liczba świadczeń w placówkach, które weszły do tzw. sieci szpitali, wzrosła o prawie 5% w porównaniu do tego samego okresu w 2016 r. Łączna wartość świadczeń wzrosła o 11% i wynosiła 9,439 mld zł, z czego 5,581 mln zł w ramach ryczałtów szpitalnych. Większość ryczałtów na pierwsze półrocze tego roku jest wyższa niż za ostatni kwartał ubiegłego roku. Przeciętny poziom wzrostu ryczałtu to 2,1%.
W dyskusji posłowie pytali m.in. o: kondycję finansową szpitali po wprowadzeniu ustawy o tzw. sieci szpitali, kwestię zadłużenia szpitali, funkcjonowanie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (AOS) w szpitalach w ramach opieki koordynowanej, nadwykonania w opiece zdrowotnej, finansowanie świadczeń onkologicznych z zakresu pakietu onkologicznego jako świadczeń nielimitowanych, wyceny procedur w geriatrii, kolejki do specjalistów, przyczyny zmniejszenia finansowania leków do chemioterapii, przyczyny wzrostu liczby zgonów w 2017 r. w stosunku do 2016 r., a także o jakość i dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej.
Posłowie podkreślili konieczność wprowadzenia sieci szpitali kardiologicznych z uwzględnieniem mapy potrzeb zdrowotnych w celu poprawy dostępu do koordynowanego leczenia w kardiologii.
W posiedzeniu uczestniczył p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia – Andrzej Jacyna.