Komisja Finansów Publicznych
13 czerwca 2018
Komisja Finansów Publicznych /FPB/ rozpatrzyła sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. (druk nr 2559) wraz Analizą Najwyższej Izby Kontroli (druk nr 2620) w zakresie:
– części budżetowej 70 – Komisja Nadzoru Finansowego,
– państwowej osoby prawnej – Rzecznika Finansowego,
– części budżetowej 58 – Główny Urząd Statystyczny.
Najwyższa Izba Kontroli oceniła pozytywnie wykonane budżetu państwa w omawianym zakresie, wskazując jedynie na istnienie drobnych uchybień i nieprawidłowości, niemających jednak wpływu – zgodnie z kryteriami przyjętymi przez NIK – na ogólną ocenę.
W dyskusji omówiono kwestię zaległości w ściągalności kar nakładanych przez Komisje Nadzoru Finansowego.
Komisja rozpatrzyła „Informację o poręczeniach i gwarancjach udzielonych w 2017 roku przez Skarb Państwa, niektóre osoby prawne oraz Bank Gospodarstwa Krajowego” (druk nr 2525).
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Tomasz Robaczyński.
Komisja przyjęła informację.
Sprawozdawca – poseł Kazimierz Smoliński (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Tomasz Robaczyński, prezes Głównego Urzędu Statystycznego – Dominik Rozkrut, rzecznik finansowy – Aleksandra Wiktorow oraz zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego – Marcin Pachucki.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. (druk nr 2559) wraz Analizą Najwyższej Izby Kontroli (druk nr 2620) w zakresie:
– części budżetowej 19 – Budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe,
– części budżetowej 77 – Podatki i inne wpłaty na rzecz budżetu państwa,
– dochodów budżetu środków europejskich,
– części budżetowej 81 – Rezerwa ogólna,
– części budżetowej 83 – Rezerwy celowe, w zakresie pozycji 21, 46, 73 i 78.
– części budżetowej 85 – Budżety wojewodów ogółem, w zakresie działów:
756 – Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem,
758 – Różne rozliczenia,
– części budżetowej 79 – Obsługa długu Skarbu Państwa,
– przychodów i rozchodów budżetu państwa.
W dyskusji poruszono m.in. kwestie: efektywności służb skarbowych oraz efektywności ściągalności podatku VAT, kosztów emisji papierów wartościowych na rynkach zagranicznych, średniego kursu euro stosowanego w rozliczeniach funduszy unijnych oraz przyczyn obniżenia kwoty długu skarbu państwa w 2017 r.
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarze stanu w Ministerstwie Finansów – Tomasz Robaczyński, Piotr Nowak i Leszek Skiba oraz dyrektor generalny w Ministerstwie Finansów – Adam Niedzielski.