Komisje: do Spraw Unii Europejskiej, Finansów Publicznych oraz Gospodarki i Rozwoju

21
wrzesień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

14 czerwca 2018

Komisje: do Spraw Unii Europejskiej /SUE/, Finansów Publicznych /FPB/ oraz Gospodarki i Rozwoju /GOR/ wysłuchały informacji na temat Zaleceń dla Polski w związku z realizacją Semestru Europejskiego w 2018 r.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii – Marcin Ociepa.
Komisja Europejska powtórzyła zalecenia dla Polski z ubiegłego roku, tj.: konieczność reformy preferencyjnych systemów emerytalno-rentowych oraz usunięcia przeszkód dla bardziej trwałych form zatrudnienia. Nowymi zaleceniami KE są: konieczność wzmocnienia zdolności innowacyjnych polskiej gospodarki oraz usprawnienia otoczenia regulacyjnego, m.in. poprzez zapewnienie efektywnych konsultacji społecznych i publicznych w procesie legislacyjnym. KE zrezygnowała z rekomendowania Polsce: ograniczenia stosowania obniżonych stawek podatku VAT oraz usunięcia przeszkód dla inwestycji, zwłaszcza w transporcie.
Informację uzupełnił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Piotr Nowak.
Minister przypomniał, że Polska jest obecnie objęta częścią zapobiegawczą Paktu Stabilności i Wzrostu. W programie konwergencji na 2018 r. rząd planuje stopniową poprawę salda nominalnego z deficytu wynoszącego 1,7% PKB w 2017 r. do 0,7% PKB w 2021 r. Pakt Stabilności i Wzrostu zobowiązuje państwa członkowskie UE do osiągnięcia tzw. średniookresowego celu budżetowego (MTO) w tempie wynoszącym co do zasady 0.5% PKB rocznie. Podsekretarz stanu poinformował, iż zalecenie dotyczące poprawy efektywności wydatków jest jednym z priorytetów Ministerstwa Finansów, które przygotowuje kompleksową reformę procesu budżetowego. Działania dotyczące optymalizacji systemu planowania wieloletniego i jego ściślejszego powiązania z rocznym planowaniem w procesie budżetowym znalazły odzwierciedlenie w rozporządzeniu Ministra Finansów i Rozwoju z dnia 13 czerwca 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu, trybu i terminów opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej.
W dyskusji poruszono kwestie dotyczące m.in.: napływu pracowników z Ukrainy do Polski, powołania rady fiskalnej, wzmocnienia gospodarki w sferze innowacji, wspierania przedsiębiorców przez państwo, deficytu finansów publicznych na tle innych europejskich państw, zmniejszenia wpływów budżetowych z tytułu uszczelniania podatku VAT, obniżenia długu publicznego, relacji długu publicznego do PKB, płac i zatrudnienia w sferze budżetowej, zakończenia pracy i przejścia na emeryturę, istoty Semestru Europejskiego.