Komisja Polityki Społecznej i Rodziny
20 czerwca 2018
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny /PSR/ na posiedzeniu zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów wysłuchała „Informacji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na temat oceny i wyjaśnień okoliczności przebiegu 40-dniowego protestu osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich w Sejmie RP w dniach 18 kwietnia – 27 maja 2018 r.”.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Krzysztof Michałkiewicz.
Minister poinformował, iż w trakcie trwania protestu przedstawiciele rządu pozostawali otwarci na dialog i współpracę ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, ich rodzin oraz opiekunów. Prezes Rady Ministrów, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz rzecznik prasowy rządu wielokrotnie spotykali się zarówno z protestującymi oraz środowiskiem osób niepełnosprawnych, przedstawiając propozycje odpowiedzi na ich postulaty. Postulaty środowiska realizowane są w ramach prac Zespołu do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin, który ma na celu m.in. opracowanie kompleksowych rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin oraz propozycji rozwiązań legislacyjnych i systemowych na ich rzecz. Do tej pory zrealizowano 10 postulatów tego środowiska, pozostałe są w trakcie realizacji. System pomocy dla osób niepełnosprawnych będzie opierał się na trzech filarach. Pierwszy filar to solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Drugi to pakiet społecznej odpowiedzialności. Trzeci to program „Dostępność+”.
Przedstawicielka wnioskodawców – poseł Magdalena Kochan (PO) stwierdziła, że wniosek KP PO nie jest realizowany w pełni, ponieważ na posiedzenie Komisji nie zostali zaproszeni szef Kancelarii Sejmu – Agnieszka Kaczmarska oraz komendant Straży Marszałkowskiej – Piotr Rękosiewicz.
Przewodnicząca Komisji – poseł Bożena Borys-Szopa (PiS), powołując się na opinię Biura Analiz Sejmowych dotyczącą wniosku PO, poddała pod głosowanie wniosek o zawężenie kręgu zaproszonych na posiedzenie osób.
Komisja podjęła uchwałę o zawężeniu kręgu zaproszonych osób.
Komisja po przeprowadzonej dyskusji przyjęła informację do wiadomości.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła i negatywnie zaopiniowała dla Marszałka Sejmu – na podstawie informacji przedstawicieli rządu – wniosek Klubu Poselskiego Nowoczesna o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu „Informacji Wiceprezes Rady Ministrów ds. społecznych Beaty Szydło na temat jej działań i aktywności podejmowanych w okresie trwania w Sejmie protestu rodziców dorosłych osób niepełnosprawnych, które spowodowały brak możliwości spotkania z protestującymi w celu znalezienia rozwiązania istotnych społecznie problemów, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie”.
Sekretarz stanu, zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Paweł Szrot poinformował, iż powyższa informacja została już przedstawiona na posiedzeniu plenarnym przez wiceprezes Rady Ministrów – Beatę Szydło, która odpowiedziała na liczne interpelacje w tej sprawie.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Krzysztof Michałkiewicz oraz podsekretarz stanu w MRPiPS – Bartosz Marczuk.