Komisja do Spraw Petycji

18
październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

5 lipca 2018

Komisja do Spraw Petycji /PET/ rozpatrzyła odpowiedź Ministra Środowiska na dezyderat nr 104 w sprawie procedur demontażu umożliwiających jak najpełniejsze wykorzystanie części odzyskiwanych z demontowanych pojazdów.
Odpowiedź przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska – Sławomir Mazurek.
Komisja po dyskusji uznała, że udzielona uzupełniona odpowiedź w całości wyczerpuje pytania zawarte w dezyderacie, i podjęła decyzję o jej przyjęciu.
Komisja podjęła inicjatywę ustawodawczą w sprawie komisyjnego projektu ustawy, który zrealizuje żądania będące przedmiotem petycji w sprawie zmiany ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji w zakresie nałożonego na producentów części pojazdów obowiązku udostępniania przedsiębiorcom prowadzącym stację demontażu pojazdów informacji dotyczącej sposobu demontażu, magazynowania i testowania przedmiotów wyposażenia i części pojazdów, które mogą być przeznaczone do ponownego użycia (BKSP-145-282/17).

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie przywrócenia obowiązku posiadania certyfikatu księgowego przez osoby trudniące się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych (BKSP-145-360/18).
Petycję przedstawił poseł Mirosław Maliszewski (PSL-UED).
Przedmiotem petycji jest żądanie dokonania zmiany ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych i przywrócenia egzaminu „certyfikat księgowego”. W petycji nie przedstawiono konkretnej propozycji legislacyjnej.
W uzasadnieniu petycji wnoszący petycję wskazał, że egzamin „certyfikat księgowego” został zlikwidowany w 2014 r. i obecnie nie trzeba mieć żadnych uprawnień, aby prowadzić księgi rachunkowe. Nieprawidłowe prowadzenie ksiąg finansowych przez biura rachunkowe kończy się w sądach administracyjnych karami finansowymi dla przedsiębiorców w ramach obowiązującej ordynacji podatkowej.
Komisja po przedstawieniu petycji oraz dyskusji podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji.

Komisja rozpatrzyła wniosek Komisji o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Wniosek przedstawił stały doradca Komisji – Krzysztof Pater.
Celem projektowanej ustawy jest przeznaczenie znacznie większych niż obecnie środków publicznych na wsparcie rozwoju turystyki w Polsce, przede wszystkim turystyki społecznej. Liczne grupy obywateli, nie mając dostatecznych środków finansowych, nie korzystają z komercyjnych form turystyki wyjazdowej. Niewielkimi nakładami finansowymi można znacząco poprawić dostępność taniej bazy noclegowej, rozpropagować formy aktywnego wypoczynku w okolicach miejsca zamieszkania, poprawić infrastrukturę tysięcy kilometrów szlaków turystycznych, zwiększyć zasięg oddziaływania imprez turystycznych organizowanych przez organizacje pozarządowe, propagujących aktywność fizyczną, zwiększyć liczbę krajowych imprez wyjazdowych oferowanych po kosztach, w tym szczególnie dla dzieci i młodzieży w okresie wakacji, osób niepełnosprawnych, dużych rodzin.
Komisja podjęła inicjatywę ustawodawczą w powyższej sprawie.
Do reprezentowania Komisji w dalszych pracach nad projektem upoważniono poseł Urszulę Augustyn (PO).

Komisja rozpatrzyła wniosek Komisji o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa.
Wniosek przedstawił stały doradca Komisji – Krzysztof Pater.
Na posiedzeniu w dniu 12 września 2017 r. Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa w zakresie wprowadzenia możliwości występowania przez mieszkańców gmin, powiatów i województw z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego (NKSP-145-223/17).
W związku z tym, że postulat zawarty w ww. petycji został zrealizowany przez Sejm ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, Komisja podjęła decyzję o zakończeniu prac w tym zakresie.

Komisja uchwaliła:
– dezyderat skierowany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie planowanych zmian w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego (w sprawie będącej tematem petycji BKSP-145-307/17),
– dezyderat skierowany do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie osób pobierających tzw. emeryturę EWK i ich dzieci (w sprawie będącej tematem petycji BKSP-145-318/18),
– dezyderat skierowany do Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie opłaty adiacenckiej (w sprawie będącej tematem petycji BKSP-145-320/18).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki – Jarosław Stawiarski.