Komisja do Spraw Unii Europejskiej
19 lipca 2018
Komisja do Spraw Unii Europejskiej /SUE/ zapoznała się z bilansem prezydencji bułgarskiej w Radzie Unii Europejskiej.
Informację przedstawił przedstawiciel prezydencji bułgarskiej, ambasador Republiki Bułgarii w Polsce – Emil Savov Yalnazov.
Prace prezydencji Republiki Bułgarii koncentrowały się wokół motta: „W jedności siła” oraz dążenia do osiągnięcia Europy bezpiecznej, stabilnej i solidarnej. Prezydencja określiła 4 główne priorytety: „przyszłość Europy i młodzież – wzrost gospodarczy i spójność społeczna”, „bezpieczeństwo i stabilność w mocnej i zjednoczonej Europie”, „perspektywa europejska i łączność z Bałkanami Zachodnimi” oraz „gospodarka cyfrowa i umiejętności przyszłości”.
W okresie prezydencji bułgarskiej trwały przygotowania i rozpoczęły się negocjacje w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027 oraz kształtu Polityki Spójności oraz Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020.
Za jedno z największych osiągnięć prezydencja bułgarska uważa działania na rzecz umocnienia perspektywy europejskiej dla regionu Bałkanów Zachodnich oraz polityki rozszerzenia, w tym organizację Szczytu Unia Europejska – Bałkany Zachodnie 17 maja 2018 r. w Sofii. Na Szczycie przyjęto konkluzję Rady w sprawie polityki rozszerzenia potwierdzającą wolę Unii Europejskiej rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią w 2019 r. w przypadku stosownego postępu tych państw w realizacji określonych reform.
W okresie prezydencji bułgarskiej w czerwcu br. na posiedzeniu Rady Europejskiej ustalono ramy nowego podejścia do polityki migracyjnej, polegającego na wprowadzeniu rozróżnienia między migrantami ekonomicznymi i uchodźcami poprzez utworzenie regionalnych platform zejścia na ląd w porozumieniu z państwami trzecimi oraz centrów kontroli w Unii Europejskiej. Zgodnie ze stanowiskiem Polski i państw grupy V4 Rada Europejska zgodziła się, że w ramach tej inicjatywy relokacje i przesiedlenia osób ubiegających się o azyl będą odbywały się na zasadzie dobrowolności, z zachowaniem równowagi między solidarnością i odpowiedzialnością.
Prezydencja bułgarska kontynuowała także prace nad przygotowaniem tekstu porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE oraz przyjęcia wytycznych negocjacyjnych dotyczących porozumienia przejściowego oraz dotyczących przyszłych relacji.
Komisja zapoznała się z programem prezydencji austriackiej w Radzie Unii Europejskiej.
Informację przedstawił przedstawiciel prezydencji austriackiej, ambasador Republiki Austrii w Polsce – dr Werner Almhofer.
Celem prezydencji austriackiej jest Europa chroniąca swoich obywateli. Cel ten chce osiągnąć poprzez realizację 3 głównych priorytetów: „bezpieczeństwo i walka z nielegalną migracją”, „zapewnienie dobrobytu i konkurencyjności poprzez cyfryzację” oraz „stabilność w sąsiedztwie (przybliżenie Bałkanów Zachodnich do UE)”.
Realizacji priorytetu „bezpieczeństwo wewnętrzne i walka z nielegalną migracją” służyć ma m.in. reforma Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego oraz wzmocnienie agencji FRONTEX (dla zapewnienia skutecznego zarządzania granicami). 20 września w Salzburgu planowane jest nieformalne spotkanie szefów państw i rządów poświęcone bezpieczeństwu wewnętrznemu.
W ramach priorytetu „zapewnienie dobrobytu i konkurencyjności poprzez cyfryzację” prezydencja austriacka będzie dążyć do uzgodnienia propozycji legislacyjnych służących ukończeniu budowy Jednolitego Rynku Cyfrowego, w tym także tych służących sprawiedliwemu opodatkowaniu gospodarki cyfrowej.
W okresie prezydencji austriackiej duży nacisk położony będzie na działania w regionie Bałkanów Zachodnich służące przybliżeniu perspektywy członkostwa w UE państwom regionu oraz ich wsparcie w realizacji niezbędnych reform.
Głównymi wyzwaniami, z jakimi przyjdzie zmierzyć się prezydencji austriackiej będzie również kontynuacja prac nad przyjęciem Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz finalizacja negocjacji związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Ponadto prezydencja austriacka będzie dążyła do wzmocnienia zasady subsydiarności poprzez przybliżenie UE obywatelom, dążenie do wspólnego rozwiązywania najistotniejszych problemów oraz skupienie się na działaniach przynoszących najwyższą europejską wartość dodaną.
W podsumowaniu posiedzenia Przewodnicząca Komisji – poseł Izabela Kloc (PiS) pogratulowała prezydencji bułgarskiej osiągnięcia celów w wielu dziedzinach, prezydencji austriackiej zaś życzyła sukcesów, zwracając m.in. uwagę na: polskie poparcie w pracach nad nowym podejściem do zagadnienia migracji przy konsekwentnym sprzeciwie przeciwko obowiązkowemu mechanizmowi relokacji.
W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego państw członkowskich Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych akredytowanych w Polsce.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja w trybie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej rozpatrzyła:
– wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie minimalnych wymogów dotyczących ponownego wykorzystania wody (COM(2018) 337 wersja ostateczna);
– wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 (COM(2018) 390 wersja ostateczna);
– wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 469/2009 dotyczące dodatkowego świadectwa ochronnego dla produktów leczniczych (COM(2018) 317 wersja ostateczna);
– wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie utworzenia Programu wspierania reform (COM(2018) 391 wersja ostateczna);
– wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego program na rzecz jednolitego rynku, konkurencyjności przedsiębiorstw, w tym małych i średnich przedsiębiorstw, oraz statystyk europejskich oraz uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 99/2013, (UE) nr 1287/2013, (UE) nr 254/2014, (UE) nr 258/2014, (UE) nr 652/2014 i (UE) 2017/826 (COM(2018) 441 wersja ostateczna);
– wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego program kosmiczny Unii i Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 912/2010, (UE) nr 1285/2013 i (UE) nr 377/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE (COM(2018) 447 wersja ostateczna) oraz odnoszące się do nich projekty stanowisk RP.
Komisja podzieliła stanowiska rządu.
W posiedzeniu uczestniczyli: minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – Marek Gróbarczyk oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii – Marcin Ociepa.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja wysłuchała informacji o dokumentach UE, w stosunku do których Prezydium Komisji wnosiło o niezgłaszanie uwag. Informacja odnosiła się do:
– dokumentów rozpatrzonych w trybie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej:
– wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 767/2008, rozporządzenie (WE) nr 810/2009, rozporządzenie (UE) 2017/2226, rozporządzenie (UE) 2016/399, rozporządzenie XX/2018 [rozporządzenie w sprawie interoperacyjności] i decyzję 2004/512/WE oraz uchylającego decyzję Rady 2008/633/WSiSW (COM(2018) 302 wersja ostateczna),
– projektu budżetu korygującego nr 4 do budżetu ogólnego na 2018 r. towarzyszącego wnioskowi w sprawie uruchomienia środków z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej w celu udzielenia pomocy Bułgarii, Grecji, Litwie i Polsce (COM(2018) 361 wersja ostateczna);
– dokumentów rozpatrzonych w trybie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej:
– wspólnego wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie środków ograniczających w związku z sytuacją w Republice Malediwów (JOIN(2018) 18 wersja ostateczna),
– wspólnego wniosku dotyczącego decyzji Rady w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Rady Stowarzyszenia utworzonej na mocy Układu eurośródziemnomorskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Królestwem Marokańskim, z drugiej strony odnośnie do przyjęcia zalecenia w sprawie przedłużenia okresu obowiązywania planu działania UE-Maroko wdrażającego szczególny status (2013-2017) (JOIN(2018) 19 wersja ostateczna),
– wniosku dotyczącego decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie uruchomienia środków z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej w celu udzielenia pomocy Bułgarii, Grecji, Litwie i Polsce (COM(2018) 360 wersja ostateczna),
– wniosku dotyczącego decyzji Rady w sprawie stowarzyszenia krajów i terytoriów zamorskich z Unią Europejską, w tym stosunków między Unią Europejską, z jednej strony, a Grenlandią i Królestwem Danii, z drugiej strony („decyzja o stowarzyszeniu zamorskim”) (COM(2018) 461 wersja ostateczna),
– wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 11. Europejskiego Funduszu Rozwoju (COM(2018) 485 wersja ostateczna),
– wniosku dotyczącego decyzji wykonawczej Rady upoważniającej Węgry do stosowania szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 287 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (COM(2018) 486 wersja ostateczna);
– dokumentów rozpatrzonych w trybie art. 151 ust. 1 regulaminu Sejmu z uwzględnieniem art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej:
– komunikatu Komisji do Rady zgodnie z art. 395 dyrektywy 2006/112/WE Rady (COM(2018) 484 wersja ostateczna);
– sprawozdania Komisji dla Rady i Parlamentu Europejskiego: Dwunaste sprawozdanie roczne za rok 2017 w sprawie realizacji pomocy wspólnotowej na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 389/2006 z dnia 27 lutego 2006 r. ustanawiającego instrument wsparcia finansowego w celu stymulowania rozwoju gospodarczego tureckiej wspólnoty cypryjskiej (COM(2018) 487 wersja ostateczna);
– sprawozdania Komisji dla Rady: Czternaste sprawozdanie w sprawie wykonania rozporządzenia Rady nr 866/2004 z 29 kwietnia 2004 oraz skutków jego stosowania obejmujących okres od dnia 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. (COM(2018) 488 wersja ostateczna);
– sprawozdania Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie barier w handlu i inwestycjach 1 stycznia 2017 r. – 31 grudnia 2017 r. (COM(2018) 489 wersja ostateczna).
Komisja nie zgłosiła uwag do dokumentów.
Komisja w trybie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej rozpatrzyła:
– wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego „Erasmus”: unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu oraz uchylające rozporządzenie (UE) nr 1288/2013 (COM(2018) 367 wersja ostateczna),
– wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego Europejski Fundusz Obronny (COM(2018) 476 wersja ostateczna) i odnoszące się do nich projekty stanowisk RP.
Komisja podzieliła stanowiska rządu do dokumentów.
Komisja w trybie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej rozpatrzyła wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego program „Prawa i Wartości” (COM(2018) 383 wersja ostateczna) i odnoszący się do niego projekt stanowiska RP.
Komisja, w głosowaniu, podzieliła zastrzeżenia rządu do dokumentu.
Komisja, w związku z wygaśnięciem mandatów posła Konrada Głębockiego (PiS) oraz posła Szymona Szynkowskiego Vel Sęka (PiS), uzupełniła skład podkomisji nadzwyczajnej do spraw polityki energetycznej Unii Europejskiej. W skład podkomisji nadzwyczajnej weszli: poseł Beata Mateusiak-Pielucha (PiS) oraz poseł Agata Borowiec (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Wojciech Skurkiewicz oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot.