Komisja Finansów Publicznych

28
wrzesień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

21 czerwca 2018

Komisja Finansów Publicznych /FPB/ kontynuowała rozpatrywanie opinii komisji sejmowych o Sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. (druk nr 2559).
Komisja rozpatrzyła opinię Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Poseł Grzegorz Wojciechowski (PiS) przedstawił pozytywną opinię Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w omawianych częściach. Koreferat wygłosił poseł Andrzej Kosztowniak (PiS).

Komisja rozpatrzyła opinię Komisji do Spraw Kontroli Państwowej oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Poseł Elżbieta Stępień (N) przedstawiła pozytywną opinię Komisji do Spraw Kontroli Państwowej oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w omawianych częściach. Koreferat wygłosiła poseł Bożena Szydłowska (PO).

Komisja rozpatrzyła opinię Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Poseł Lech Sprawka (PiS) przedstawił pozytywną opinię Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w omawianych częściach. Koreferat wygłosił poseł Bartłomiej Stawiarski (PiS).

Komisja rozpatrzyła opinię Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży.
Poseł Ewa Tomaszewska (PiS) przedstawiła pozytywną opinię Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w omawianych częściach. Koreferat wygłosił poseł Lech Sprawka (PiS).
W dyskusji poruszono m.in. kwestie:
– rozbieżności interpretacyjnych księgowania środków przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju,
– wykonywania przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju prawomocnych wyroków sądowych,
– niskiego poziomu wynagrodzeń pracowników regionalnych izb obrachunkowych,
– wysokości zwrotów subwencji przez jednostki samorządu terytorialnego,
– nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe,
– realizacji inwestycji w Politechnice Krakowskiej,
– zakupu czasu antenowego w stacji telewizyjnej Polsat,
– nakładów na promowanie polskich uczelni za granicą.
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Tomasz Robaczyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju – Paweł Chorąży, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Sebastian Skuza, prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białej Podlaskiej – Zbigniew Jastrząb oraz przewodnicząca Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych – Grażyna Wróblewska.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja zapoznała się ze „Sprawozdaniem z wykonania założeń polityki pieniężnej na rok 2017” (druk nr 2598) oraz „Sprawozdaniem z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2017 roku” (druk nr 2599).
Sprawozdania przedstawiła wiceprezes Narodowego Banku Polskiego – Anna Trzecińska.
W dyskusji z udziałem członków Rady Polityki Pieniężnej poruszono m.in. kwestie:
– skuteczności instrumentów polityki pieniężnej NBP i ich wpływu na gospodarkę w Polsce,
– przyczyn niepodnoszenia stóp procentowych i długookresowej perspektywy ich utrzymania na obecnym poziomie,
– możliwości powrotu NBP do łagodniejszej polityki pieniężnej,
– perspektyw przystąpienia Polski do strefy euro,
– braku analizy wpływu podatku bankowego w sprawozdaniu NBP,
– kosztów kampanii NBP dotyczącej ostrzegania przed obrotem kryptowalutami.
Komisja przyjęła sprawozdanie w sprawie sprawozdania z działalności NBP w 2017 roku (druk nr 2599).
Do przedstawienia sprawozdania na posiedzeniu Sejmu został upoważniony poseł Jan Szewczak (PiS).

Komisja rozpatrzyła Sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. (druk nr 2559) wraz z przedstawioną przez Prezesa Najwyższej Izby Kontroli „Analizą wykonania w 2017 r. budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej” (druk nr 2620) oraz wniosek w przedmiocie absolutorium dla Rady Ministrów.
Komisja wnosi o przyjęcie przez Sejm projektu uchwały w brzmieniu:
I. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2017 r.
II. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej udziela Radzie Ministrów absolutorium za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2017 r.
III. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do dysponentów poszczególnych części budżetowych o podjęcie działań mających na celu usunięcie nieprawidłowości wskazanych przez Najwyższą Izbę Kontroli.
Do projektu uchwały o przyjęciu sprawozdania i wyrażeniu absolutorium został złożony przez posła Janusza Cichonia (PO) wniosek o przyjęcie uchwały w brzemieniu przeciwnym. Wniosek został odrzucony i zamieszczony w sprawozdaniu jako wniosek mniejszości.
Poseł Izabela Leszczyna (PO) złożyła wniosek o nieprzyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. w zakresie części 19 – Budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe. Wniosek został odrzucony i zamieszczony w sprawozdaniu jako wniosek mniejszości.
Komisja odrzuciła wniosek Komisji Gospodarki i Rozwoju dotyczący negatywnej oceny wykonania planu finansowego Polskiej Agencji Kosmicznej oraz wniosek grupy posłów dotyczący negatywnej oceny wykonania planu finansowego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Sprawozdawca – poseł Andrzej Szlachta (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów –Tomasz Robaczyński, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli – Wojciech Kutyła oraz członkowie Rady Polityki Pieniężnej – Jerzy Osiatyński, Grażyna Ancyparowicz, Łukasz Hardt, Jerzy Żyżyński i Jerzy Kropiwnicki.