Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
9 maja 2018
Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej /GMZ/ uchwaliła dezyderat skierowany do Rady Ministrów w sprawie systemu zabezpieczenia społecznego oraz podatków marynarzy i rybaków.
W dezyderacie Komisja wzywa rząd Rzeczypospolitej Polskiej do wdrożenia Prawidła 4.5 – Zabezpieczenie społeczne Konwencji o pracy na morzu, przyjętej przez Konferencję Ogólną Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie dnia 23 lutego 2006 r. – tzw. Konwencji MLC oraz do podjęcia pilnych działań zmierzających do wypracowania systemu zabezpieczenia społecznego marynarzy, obejmującego ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, który pozwalałby na ubezpieczanie się marynarzom zatrudnionym pod obcymi banderami, mającym miejsce zamieszkania w Polsce, na zasadzie dobrowolności.
System zabezpieczenia społecznego powinien zapewnić konkurencyjność polskich marynarzy na wysoce wymagającym światowym rynku żeglugowym. Z tego względu podstawa wymiaru składek powinna zostać określona ryczałtowo, a w przypadku najgorzej opłacanych stanowisk pomocniczych – od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ze względu na specyfikę pracy na morzu system ten powinien obejmować również rybaków morskich.
Komisja wnosi także o pilną zmianę art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych polegającą na rozszerzeniu istniejącego obecnie zwolnienia podatkowego obejmującego statki o polskiej przynależności, na dochody marynarzy uzyskane z tytułu pracy na statkach morskich przynależności Unii Europejskiej lub państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego – zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej.
Zmiana ta pozwoli na zatwierdzenie programu pomocowego przez Komisję Europejską i dołączenie Polski do grona państw członkowskich Unii Europejskiej stosujących wytyczne UE w sprawie pomocy publicznej dla transportu morskiego.