Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki

20
kwiecień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

7 lutego 2018

Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki /KFS/ rozpatrzyła informację na temat udziału polskiej akademickiej reprezentacji w Letniej Uniwersjadzie TAIPEI 2017.
Informację przedstawił sekretarz generalny Akademickiego Związku Sportowego – Bartłomiej Korpak.
Uniwersjada odbyła się w Taipei, stolicy Tajwanu. Udział wzięły 134 kraje zrzeszone w Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego, łącznie 10657 osób, w tym 7741 sportowców. Zawody przeprowadzono w 22 dyscyplinach sportu, a w programie znalazło się 271 konkurencji. Pobito 2 rekordy świata i 34 rekordy uniwersjadowe. Polska reprezentacja zdobyła 25 medali, co dało jej 11 pozycję w tabeli – lekkoatleci zdobyli 6 złotych, 4 srebrne i 4 brązowe medale, szermierze 1 złoty, 1 srebrny i 3 brązowe, teakwondziści 2 srebrne i 1 brązowy, a pływacy 2 srebrne i 1 brązowy.
Posłowie w dyskusji pytali m.in. o: budowę hali sportów plażowych w Poznaniu, problem współpracy Akademickiego Związku Sportowego z katedrami wychowania fizycznego na uczelniach wyższych oraz dwutorowej kariery sportowców-studentów.

Komisja rozpatrzyła informację na temat realizacji zadań w obszarze sportu akademickiego.
Informację przedstawili: zastępca dyrektora Departamentu Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki – Anna Kuder oraz dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich Ministerstwa Sportu i Turystyki – Dariusz Buza.
Akademicki Związek Sportowy to studenckie stowarzyszenie sportowe, które jest partnerem Ministerstwa Sportu i Turystyki w obszarze sportu akademickiego. Zrzesza około 42 tys. członków w ponad 25 klubach. Jest członkiem Międzynarodowej i Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego. Jego wizytówką jest sport wyczynowy.
Szkolenie w oparciu o uczelnie wyższe i kluby AZS jest realizowane jako zadanie państwowe od wielu lat. Podstawą szkolenia są Akademickie Centra Szkolenia Sportowego. W 2017 roku związek realizował dla ministerstwa 1315 zadań, finansowanych ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w 95%. Zrealizowano 762 zgrupowań i konsultacji szkoleniowych w kraju, 101 zagranicznych i 274 startów w imprezach krajowych i międzynarodowych.
Posłowie w dyskusji pytali m.in. o: etap tworzenia ram kwalifikacji, karierę dwutorową, dzieci trenujące w klubach.

Komisja rozpatrzyła informację na temat podsumowania sezonu startowego w letnich dyscyplinach sportowych w 2017 r.
Informację przedstawiła zastępca dyrektora Departamentu Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki – Anna Kuder.
Polska w 2017 roku w letnich i zimowych sportach olimpijskich w mistrzostwach świata seniorów zdobyła łącznie 20 medali, młodzieżowców 4 medale, juniorów 10 medali, juniorów młodszych 4 medale. W mistrzostwach Europy seniorów 23 medale, młodzieżowców 32 medale, juniorów 32 medale, juniorów młodszych 13 medali.
Posłowie w dyskusji pytali m.in. o: brak asystentów trenerów i problem przekazywania wiedzy następcom, planowane zmiany systemowe i specjalizację Polski w dyscyplinach sportowych, budowę toru lodowego w Tomaszowie Mazowieckim.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki – Jan Widera.