Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki
11 kwietnia 2018
Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki /KFS/ rozpatrzyła informację na temat wyników osiągniętych przez polską reprezentację olimpijską podczas XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Piongczang.
Informację przedstawili: podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki – Jan Widera, dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego – Marcin Nowak oraz szef misji polskiej kadry na XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018 – Marzenna Koszewska.
Igrzyska w PyeongChang odbyły się w dniach między 9 a 25 lutego 2018 roku. Rywalizacja odbyła się w 15 sportach – w 44 konkurencjach kobiecych i 50 męskich. W zawodach wystartowało 2920 sportowców. Polska reprezentacja liczyła 62 zawodników – 25 kobiet i 37 mężczyzn. Reprezentowane były związki: biathlonu, bobslei i skeletonu, łyżwiarstwa figurowego, łyżwiarstwa szybkiego, narciarstwa, portów saneczkowych. Polska zdobyła 20 miejsce w klasyfikacji medalowej i 21 w klasyfikacji punktowej. Polacy zdobyli 1 złoty i 1 brązowy medal – oba w skokach narciarskich. Ponad 50% zawodników uczestniczyło w tego rodzaju imprezie po raz pierwszy.
Ministerstwo oczekuje od związków przygotowania strategii rozwoju sportów zimowych. Wkrótce odbędzie się posiedzenie sztabu w Szczyrku, podczas którego przeanalizowane zostaną wyniki i plany. Związki będą rozliczane w oparciu o kodeks dobrego zarządzenia.
Komisja rozpatrzyła informację na temat wyników osiągniętych przez polską reprezentację paraolimpijską podczas XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Piongczang.
Informację przedstawił prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego – Łukasz Szeliga.
Igrzyska paraolimpijskie odbyły się w dniach 9-18 marca 2018 roku. W igrzyskach wzięło udział 49 reprezentacji narodowych w 80 konkurencjach – 431 mężczyzn i 133 kobiety.
Jeden brązowy medal dla Polski w slalomie gigancie uplasowało nasz kraj na dwudziestej piątej pozycji w klasyfikacji medalowej igrzysk.
Prezes zwrócił uwagę na problem zmiennych warunków pogodowych oraz różnic temperatur, co spowodowało trudności z przygotowaniem się zawodników.
W dyskusji posłowie pytali m.in. o współpracę trenerów kadr związków sportów zimowych z trenerami klubowymi, realizację programu „Klub”, budowę toru saneczkowego, możliwość organizacji wspólnych igrzysk olimpijskich ze Słowacją, wydatki na trening zawodników, podział środków na poszczególne dyscypliny w związkach sportów zimowych, wyniki zawodników w konkurencjach biegowych, kategorie zawodników niepełnosprawnych, nowe konkurencje.
Komisja przyjęła informacje.