Komisja Łączności z Polakami za Granicą
9 maja 2018
Komisja Łączności z Polakami za Granicą /LPG/ rozpatrzyła informację Ministra Spraw Zagranicznych na temat roli i znaczenia Instytutów Polskich w umacnianiu Polonii i promocji kultury polonijnej.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Andrzej Papierz.
Instytuty Polskie są częścią systemu dyplomacji publicznej i realizują zadania polskiej polityki zagranicznej. Nadrzędnym zadaniem Instytutów Polskich jest kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski za granicą z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi na płaszczyźnie kulturalnej, historycznej, naukowej i ekonomicznej. Działalność Instytutów Polskich skierowana jest przede wszystkim do zagranicznej opinii publicznej, elit kraju akredytacji. Niemniej, Instytuty Polskie aktywnie angażują się we współpracę z polonijnymi organizacjami kulturalnymi, edukacyjnymi i społecznymi wspierając je w działaniach mających na celu zachowanie i podtrzymywanie polskości. Instytuty chętnie wykorzystują potencjał, który drzemie w środowiskach polonijnych oraz promują ich osiągnięcia poprzez realizację wspólnych projektów.
Obecnie funkcjonuje 25 Instytutów Polskich, łącznie z powołanym w tym miesiącu instytutem w Tbilisi.
Instytuty podlegają całościowym ocenom okresowym swojej działalności ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, resort akceptuje również poszczególne ich projekty.
Komisja rozpatrzyła informację Ministra Spraw Zagranicznych na temat organizacji obchodów 100-lecia niepodległości Polski organizowanych poza granicami kraju.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Andrzej Papierz.
Na projekt Niepodległa, realizowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej wspólnie z Departamentem Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, resort przeznaczy w tym roku 11 mln zł w celu przygotowania ponad 1100 imprez w 90 krajach. Do chwili obecnej MSZ zatwierdził ponad 600 projektów jubileuszowych na ten rok.
Obchody rocznicowe stwarzają okazję do promocji Polski i kreowania jej pozytywnego wizerunku poza granicami kraju przede wszystkim poprzez organizację tygodni i dni polskich, konferencji naukowych, koncertów, wystaw, pokazów filmowych, wizyt studyjnych, kampanii w mediach społecznościowych, konkursów i publikacji naukowych. Przy ambasadach powołane zostały polonijne rady konsultacyjne ds. obchodów jubileuszu oraz integracji i aktywizacji środowisk polonijnych w tym obszarze.