Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych
10 maja 2018
Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych /MNE/ rozpatrzyła odpowiedź Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dezyderat nr 5 w sprawie ogólnopolskiego programu telewizyjnego poświęconego mniejszościom narodowym i etnicznym.
Dyrektor Departamentu Własności Intelektualnej i Mediów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Katarzyna Falkowska-Gołębiewska poinformowała, że MKiDN nie ma możliwości wpłynięcia na nadawców publicznych w celu utworzenia ogólnopolskiego programu telewizyjnego poświęconego mniejszościom narodowym i etnicznym.
Komisja przyjęła odpowiedź na ww. dezyderat.
Komisja rozpatrzyła wnioski i postulaty przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych zgłoszone w trakcie wyjazdowego posiedzenia Komisji w dniach 24-25 kwietnia 2018 r. na terenie województwa podlaskiego,
Przedstawiciele mniejszości narodowych z Podlasia podnosili obawy związane z pochodami odbywającymi się w województwie, głównie ku czci żołnierzy wyklętych, które są organizowane przez środowiska związane z Obozem Narodowo-Radykalnym.
Podlascy Romowie zwracali uwagę m.in. na brak zbiorowych układów pracy dotyczących asystentów edukacji romskiej i kierowanie dzieci romskich do szkół specjalnych z uwagi na brak właściwych narzędzi diagnostycznych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.
Mniejszości rosyjska i żydowska zgłosiły zapotrzebowanie na lokale konieczne dla prowadzenia przez nie działań w Białymstoku.
Podlascy Tatarzy postulowali m.in. stworzenie ochrony mizaru w Bohonikach, podnosząc zagrożenie ze strony rozwijającej się w pobliżu żwirowni, jak też generalnie konieczność szerszej ochrony dziedzictwa kulturowego Tatarów.
Mniejszość białoruska zwracała uwagę na problemy związane m.in. z depopulacją regionu, brakiem centrum kultury białoruskiej, zmniejszeniem progu w ramach subwencji oświatowej ogólnej, nadmierną szczegółowością formularzy wnioskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wyraźnym zmniejszenie się kwot dotacji dla organizacji białoruskich. Podnosiła również brak kompleksowego programu nauczania o mniejszościach dla uczniów w szkołach powszechnych, szczególnie zaś w regionach zamieszkiwanych przez mniejszości.
Przewodnicząca Komisji poinformowała, że w celu realizacji wniosków i postulatów Komisja wystosuje odpowiednie pisma do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej z prośbą o zainteresowanie się poruszonymi przez środowiska mniejszości narodowych i etnicznych problemami.