Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych
2 lipca 2018
Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych /MNE/ rozpatrzyła informację Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącą skarg i wniosków oraz interwencji podejmowanych w latach 2015-2017 w sprawach zachowań antymuzułmańskich i islamofobicznych.
Informację przedstawił rzecznik praw obywatelskich – Adam Bodnar.
W latach 2016-2017 RPO spotkał się z przedstawicielami społeczności muzułmańskiej z uwagi na zjawiska związane z kryzysem migracyjnym, m.in. zauważalną radykalizację języka debaty publicznej, wzrost niechęci wobec wyznawców islamu, zachowań antymuzułmańskich i przyzwolenia na nie, a także akty przemocy, odnotowane w statystykach Prokuratury Krajowej.
W latach 2015-2017 w Biurze RPO podjęto około 60 spraw dotyczących muzułmanów albo przedstawicieli społeczności arabskiej, związanych z przestępstwami i zachowaniami motywowanymi niechęcią czy nienawiścią na tle religijnym i narodowym. Ponadto RPO (we współpracy z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE) podjął się realizacji projektu związanego z oszacowaniem prawdziwej liczby przestępstw z nienawiści, dotykających m.in. społeczność muzułmańską w Polsce.
Komisja rozpatrzyła informację Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącą postępowań wszczętych w 2017 r. w sprawach, w których motywacją sprawcy było wyznanie muzułmańskie.
Informację przedstawił dyrektor Departamentu Analiz i Polityki Migracyjnej MSWiA – Adam Knych.
Według danych za rok 2017 dotyczących przestępstw motywowanych niechęcią czy nienawiścią do wyznawców islamu odnotowano 122 przypadki, w których wszczęto i prowadzono postępowania, głównie z art. 256 § 1 i art. 257 oraz art. 119 § 1 Kodeksu karnego. W wypadku ponad 30 spraw skierowano akt oskarżenia, przy czym 5 zakończyło się już wydaniem wyroku skazującego sprawcę. W części spraw stwierdzono brak znamion czynu zabronionego lub też brak danych, które w dostateczny sposób uzasadniałyby popełnienie przestępstwa. W prawie 40 postępowaniach sprawcy nie zostali wykryci. Wiele postępowań jest nadal prowadzonych, w kilku zaś przypadkach włączono je do innych spraw.
W dyskusji podkreślano m.in. konieczność wyraźnego potępienia przez władze państwowe zwiększającej się agresji wobec muzułmanów w Polsce. Wskazywano również, że – jak wynika z badań Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, zdecydowana większość przestępstw popełnianych z nienawiści na tle etnicznym czy wyznaniowym (95%) nie jest zgłaszana odpowiednim organom.
Komisja rozpatrzyła projekt dezyderatu w sprawie negatywnych postaw wobec muzułmanów w Polsce.
Komisja przy 6 głosach za, 6 przeciw i braku wstrzymujących się nie uchwaliła ww. dezyderatu.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja uchwaliła plan pracy na okres od 1 lipca do 31 grudnia 2018 r.