Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych

11
grudzień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

11 września 2018

Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych /MNE/ rozpatrzyła informację Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat sytuacji i problemów mniejszości łemkowskiej w Polsce.
Informację przedstawiła zastępca dyrektora Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – Teresa Karczmarek.
W województwach dolnośląskim, małopolskim i lubuskim zamieszkuje ponad 9,6 tys. Łemków, którzy są potomkami ludności ruskiej i wołoskiej osiadłej w średniowieczu na terenie Beskidu Niskiego. W wyniku akcji „Wisła”, którą przeprowadzono w 1947 r., znaczna część populacji Łemków została przesiedlona na obszary tzw. ziem odzyskanych. Do rejestru gmin, na których obszarze używane są nazwy w języku mniejszości zostały wpisane 2 gminy: Gorlice i Uście Gorlickie.

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Edukacji Narodowej na temat edukacji mniejszości łemkowskiej w Polsce.
Informację przedstawiła dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego Ministerstwa Edukacji Narodowej – Katarzyna Koszewska.
Zadania oświatowe na rzecz uczniów mniejszości łemkowskiej prowadzone są na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego i małopolskiego. Placówki, do których uczęszczają uczniowie pochodzenia łemkowskiego, podejmują działania edukacyjne i popularyzatorskie, wspierając podtrzymanie tożsamości etnicznej uczniów łemkowskich. W 2017 roku było to łącznie 36 placówek (297 uczniów).
W dyskusji omówiono m.in problemy związane z uwzględnianiem przez administrację publiczną działań z zakresu wspierania i rozwoju tożsamości kulturowej Łemków w przypadku organizacji proukraińskich. Poruszono też kwestie działalności radiostacji udostępniających audycje w języku łemkowskim oraz problem kształcenia przyszłych łemkoznawców.