Komisja Polityki Senioralnej

10
wrzesień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

13 czerwca 2018

Komisja Polityki Senioralnej /PSN/ rozpatrzyła Informację Ministra Zdrowia na temat stanu obecnego, roli i perspektyw rozwoju telemedycyny w profilaktyce i opiece senioralnej.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Zbigniew Król.
Minister poinformował, że w Polsce dopuszcza się wykorzystanie narzędzi teleinformatycznych w ochronie zdrowia m.in. za sprawą wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowelizacją telemedycyna została zalegalizowana oraz usunięto najistotniejsze bariery dla jej rozwoju, tzn.: zniesiono wymóg osobistego badania pacjenta przez lekarza, wprowadzając możliwość pośrednictwa systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, zmieniono stawiane jednostkom udzielającym świadczeń wymagania techniczne dla urządzeń i pomieszczeń, zmieniono definicję miejsca udzielania świadczenia zdrowotnego, wprowadzono przepisy dotyczące działalności leczniczej.
Źródła prawa zasadniczo nie rozróżniają, czy mamy do czynienia ze świadczeniem stacjonarnym, czy zdalnym. Z punktu widzenia płatnika – Narodowego Funduszu Zdrowia produktem rozliczeniowym są 3 procedury znajdujące się w koszyku świadczeń:
– telekonsylium kardiologiczne – obejmuje zdalny wywiad, analizę zapisu EKG, interpretację badań dodatkowych oraz ustalenie przebiegu optymalnego leczenia;
– telekonsylium geriatryczne – przeznaczone dla osób po 65. roku życia; obejmuje zdalny wywiad, analizę zapisu EKG oraz badań diagnostycznych, analizę leczenia farmakologicznego i ustalenie jego dalszego przebiegu,
– telerehabilitację hybrydową – daje możliwość kompleksowej opieki nad chorym po zawale mięśnia sercowego.
W opiece senioralnej znajdują zastosowanie wszystkie z przywołanych powyżej procedur telemedycznych. Zainteresowanie świadczeniodawców pozyskaniem kontraktów w tym zakresie było jednak niewielkie. Ministerstwo Zdrowia obecnie prowadzi rozmowy w sprawie możliwości pozyskania środków zewnętrznych na rozwój telemedycyny w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021. Jedną z koncepcji zagospodarowania dostępnych środków jest stworzenie zespołów eksperckich w zakresie telemedycyny oraz wypracowanie rozwiązań, które następnie zostaną przetestowane jako projekty pilotażowe w wybranych placówkach na terenie całego kraju.

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Zdrowia na temat rozwiązań w zakresie profilaktyki przeciwgrypowej w populacji osób powyżej 60. roku życia.
Informację przestawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Zbigniew Król.
Minister poinformował, że grypa jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych. Corocznie zapada na nią 10% dorosłych i 20-30% dzieci. Nadzór epidemiologiczny prowadzony jest przez cały rok ze szczególnym wzmożeniem od września do kwietnia (szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem). W Polsce procent zaszczepionej populacji jest niski (ok. 3,6%), nieco większy wśród osób starszych, przy czym liczba osób poddającym się szczepieniom corocznie maleje. Główny Inspektorat Sanitarny podjął inicjatywy mające na celu opracowanie kampanii informacyjno-edukacyjnej.