Komisja Polityki Społecznej i Rodziny

15
czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

 

11 kwietnia 2018

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny /PSR/ kontynuowała rozpatrywanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2215).
Projekt dotyczy realizacji II etapu Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, przyjętego przez rząd w grudniu 2016 r., którego podstawowym zadaniem jest wspieranie rodzin z osobami niepełnosprawnymi, a w szczególności wychowujących niepełnosprawne dzieci.
Istotą projektowanych rozwiązań jest stworzenie mechanizmów wsparcia dla rodzin w zakresie m.in.: usług wspierających i rehabilitacyjnych przez prowadzenie zajęć klubowych w warsztatach terapii zajęciowej, uprawnienia osób ubezpieczonych chorobowo do zasiłku opiekuńczego w przypadku choroby dziecka niepełnosprawnego do 18 roku życia, korzystania z elastycznych form organizacji czasu pracy, w tym telepracy.
Komisja przyjęła poprawki dotyczące m.in.:
– ograniczenia obowiązków administracyjnych oraz zwiększenia przyjazności projektowanych rozwiązań dotyczących ulg we wpłatach na PFRON,
– rezygnacji z dodatkowej wpłaty na PFRON za nieprzekazanie nabywcy informacji o możliwości uzyskania informacji o kwocie obniżenia wpłaty na PFRON,
– umożliwienia korzystania z zasiłku opiekuńczego na dziecko niepełnosprawne do ukończenia przez nie 18 lat, w przypadku choroby lub porodu opiekuna stale zajmującego się dzieckiem,
– wyłączenia z dochodów osoby niepełnosprawnej, pozostającej na utrzymaniu podatnika, kwoty zasiłku pielęgnacyjnego, przy obliczaniu ulgi rehabilitacyjnej.
Zgłoszono wniosek mniejszości dotyczący wprowadzenia obligatoryjności ponownego przyjęcia osoby niepełnosprawnej do warsztatu terapii zajęciowej, w przypadku jej niepowodzenia na rynku pracy.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Urszula Rusecka (PiS).

Komisja przyjęła propozycje tematów kontroli do planu pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2019 r.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – Krzysztof Michałkiewicz oraz zastępca prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Tomasz Maruszewski.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła sprawozdanie podkomisji stałej do spraw rynku pracy o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1933).
Projekt ma na celu m.in. wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt K 1/13) poprzez rozszerzenie zakresu podmiotowego prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. Projekt wykonuje także wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 maja 2008 r. (sygn. akt P 50/07) poprzez zmianę przepisów karnych w taki sposób, aby spełniały one wymóg określoności.
Do projektu zawartego w sprawozdaniu podkomisji Komisja wniosła poprawkę stanowiącą, iż związki zawodowe istniejące w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, w terminie 6 miesięcy od dnia jej wejścia w życie dostosują swoje statuty do zmian wynikających z tej ustawy.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Janusz Śniadek (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Stanisław Szwed.