Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi

01
październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

27 czerwca 2018

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ wybrała posła Ryszarda Bartosika (PiS) na sprawozdawcę do projektu ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (druk nr 1716).
Posiedzenie, na którym rozpatrzono projekt z druku nr 1716 odbyło się w dniu 13 czerwca br.
Projekt ma na celu umożliwienie rolnikom sprzedaży swoich produktów na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, m.in. do sklepów, stołówek i restauracji.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła informacje:
– Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o sytuacji kadrowo-finansowej w inspekcjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności w kontekście realizacji zadań na rzecz rolnictwa, konsumentów i wymiany handlowej,
– Ministra Zdrowia o sytuacji kadrowo-finansowej w inspekcji sanitarnej w kontekście realizacji zadań na rzecz rolnictwa, konsumentów i wymiany handlowej,
– Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na temat przyszłości, rozwoju oraz finansowania nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi instytutów badawczych w kontekście postulatów zgłoszonych przez Komisje Zakładowe NSZZ „Solidarność” instytutów rolniczych.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki poinformował o działalności badawczej, wdrożeniowej i upowszechnieniowej instytutów badawczych. Stwierdził, że w nadzorze Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się 10 instytutów badawczych, zatrudniających ogółem ok. 3190 pracowników, w tym 880 pracowników naukowych. Nadzorowane instytuty badawcze realizują prace naukowe i badawczo-rozwojowe we wszystkich obszarach kompetencji społeczno-gospodarczej ministerstwa – w agronomii, biotechnologii, inżynierii rolniczej, ochrony i kształtowania środowiska, ogrodnictwa, technologii żywności i żywienia, weterynarii i zootechniki.
Zastępca głównego inspektora sanitarnego – Grzegorz Hudzik poinformował, że Główny Inspektor Sanitarny jest podmiotem tworzącym dla dziesięciu granicznych stacji sanitarno-epidemiologicznych, który nie dysponuje informacjami finansowymi dotyczącymi stacji sanitarno-epidemiologicznych. Głównymi dysponentami środków budżetowych dla wojewódzkich i powiatowych stacji są odpowiedni wojewodowie.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Sebastian Skuza odniósł się do przedstawionego przez Komisje Zakładowe NSZZ „Solidarność” problemu braku wystarczających środków na utrzymanie zaplecza badawczego i zapewnienie pracownikom instytutów rolniczych odpowiednich wynagrodzeń. Poinformował, że minister może zapewnić wsparcie finansowe poprzez dotację statutową z budżetu państwa – zgodnie z ustawą o zasadach finansowania nauki. Dotację mogą otrzymać te jednostki naukowe, które prowadzą w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe, jak m.in. Polska Akademia Nauki, Polska Akademia Umiejętności. System finansowania instytutów badawczych będących pod nadzorem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie funkcjonował jako subwencja na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego.
W dyskusji podkreślano problem niskich stawek finansowych w inspekcjach, zmniejszającej się wciąż liczby etatów i trudnej sytuacji Inspekcji Weterynaryjnej. Apelowano o zwiększenie w trybie pilnym finansowania dla Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Zwracano też uwagę na fakt, że Inspekcja Weterynaryjna ma za zadanie zwalczać nie tylko ASF, ale także dbać o zdrowotność ludzi. W obliczu powiększających się ognisk tej choroby na terenie wschodniej Polski, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, przy zwiększonej liczbie przemieszczających się po lasach urlopowiczów, zagrożenie dla ludzi różnymi chorobami odzwierzęcymi znacznie wzrasta.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozwiązaniach pomocowych dla gospodarstw dotkniętych klęską suszy oraz chorobą ASF.
Informację przedstawił minister rolnictwa i rozwoju wsi – Jan Krzysztof Ardanowski.
Według Instytutu Gleboznawstwa w Puławach suszą dotkniętych zostało 2300 gmin w Polsce. Minister zobowiązał się do udzielenia rolnikom szeroko rozumianego wsparcia. Zaznaczył jednak, że zanim zostaną uruchomione środki finansowe dla rolników, potrzebne jest oszacowanie strat spowodowanych suszą. Apelował do rolników licznie przybyłych na posiedzenie, jak również do samorządów o jak najszybsze powoływanie w gminach komisji, które będą oceniały straty. Wycena strat powinna nastąpić jak najszybciej, jeszcze przed zbliżającymi się żniwami, ze względu na szybszy proces wegetacji roślin.
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania rozprzestrzenianiu się ASF jest stosowanie odpowiednich zasad biobezpieczeństwa. Podjęte zostały działania mające na celu umożliwienie wprowadzenia programu bioasekuracji. Główny Lekarz Weterynarii opracował w 2015 r. program, który miał na celu zapobieganie szerzeniu się ASF, polegający na podniesieniu poziomu bioasekuracji w gospodarstwach, w których hodowane były świnie, oraz ograniczeniu liczby gospodarstw, w których było jedynie kilka sztuk zwierząt.
Minister Jan Krzysztof Ardanowski zobowiązał się do przedstawienia w najbliższym czasie propozycji dla rolników i mieszkańców z terenów wiejskich w zakresie tych dziedzin, które wymagają natychmiastowej interwencji.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Rafał Romanowski.

Komisja uchwaliła plan pracy na okres od 1 lipca do 31 grudnia 2018 r.