Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej

28
wrzesień
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

21 września 2016

Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej /STR/ rozpatrzyła:
– Informację Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli pn. Pomoc osobom dotkniętym przemocą domową,
– Informację Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli przymusowego kierowania osób uzależnionych od alkoholu na leczenie odwykowe.
Informacje przedstawił wiceprezes NIK – Mieczysław Łuczak, dyrektor Departamentu Pracy, Spraw Społecznych i Rodziny NIK – Jacek Szczerbiński oraz dyrektor Delegatury NIK w Poznaniu – Andrzej Aleksandrowicz.
Pierwsza kontrola miała ocenić skuteczność działań w zakresie udzielania pomocy (w tym zapewnienia poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego i socjalnego), zapewnienia bezpiecznego schronienia i ochrony przed dalszym krzywdzeniem.
Kontrolą objęto 27 jednostek organizacyjnych w 24 gminach. NIK wskazała, że gminy w dalszym ciągu przykładają zbyt małą wagę do problemu przemocy domowej, wsparcie ofiarom przemocy było niewystarczające, a oddziaływanie na sprawców nie w pełni skuteczne. Uznano, że potrzebna jest kompleksowa analiza obowiązującego stanu prawnego z punktu widzenia skuteczności pomocy.
Celem drugiej kontroli było sprawdzenie, czy stosowana procedura kierowania na leczenie odwykowe funkcjonuje sprawnie i skutecznie wspomaga rozwiązywanie problemów alkoholowych.
Kontrolę przeprowadzono w 41 podmiotach w 31 gminach. NIK stwierdziła, że procedura nie funkcjonuje sprawnie. Ponad 60% zobowiązanych do leczenia odwykowego nie stawia się na leczenie. 30% osób przyjętych na obowiązkową terapię jej nie kończy. Połowa zobowiązanych jest ponownie kierowana na przymusowe leczenie. Ponadto realizacja zobowiązania do leczenia odwykowego jest przewlekła.
Komisja przyjęła informacje do wiadomości.