Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka

30
listopad
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

19 lipca 2018

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka /SPC/ rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała dla Komisji do Spraw Kontroli Państwowej Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2017 roku (druk nr 2726) w zakresie działania Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyła p.o. wicedyrektor Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Najwyższej Izbie Kontroli – Anna Mach.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2731).
Projekt przewiduje m.in., że Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego będzie wybierało i przedstawiało Prezydentowi kandydatów na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN, a także ma na celu dookreślenie charakteru oraz zakresu uczestnictwa prokuratora w postępowaniach prowadzonych przez organy władzy i administracji publicznej, sądy i trybunały.
Sejm na podstawie art. 39 ust. 3 regulaminu Sejmu wyznaczył termin na przedstawienie sprawozdania przez Komisję na dzień 19 lipca 2018 r.
Komisja odrzuciła wnioski o przerwanie prac i zamówienie dodatkowych opinii.
Komisja przyjęła poprawki polegające m.in. na tym, że:
– sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończą 65. rok życia po upływie trzech miesięcy i przed upływem 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, przechodzą w stan spoczynku z upływem dwunastu miesięcy od wejścia w życie ustawy, chyba że w tym terminie złożą oświadczenie o woli dalszego orzekania w SN wraz z zaświadczeniem o stanie zdrowia, a Prezydent wyrazi na to zgodę,
– Prokurator Generalny może mianować asesorem prokuratury osobę, która zdała egzamin adwokacki i radcowski, i która przez co najmniej rok była zatrudniona na stanowisku asystenta prokuratora lub asystenta sędziego lub wykonywała czynności związane z tworzeniem lub stosowaniem prawa w urzędach obsługujących organy państwowe.
Zgłoszono 32 wnioski mniejszości.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Kazimierz Smoliński (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Łukasz Piebiak.