Komisja Zdrowia

03
wrzesień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

7 czerwca 2018

Komisja Zdrowia /ZDR/ rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2386 i 2541).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 4 poprawki. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki miały na celu m.in.: uzupełnienie odnośników dotyczących przepisów prawa Unii Europejskiej wdrażanych przez ww. projekt, a także usunięcie wątpliwości interpretacyjnych w przepisach opisujących zasady nadawania unikalnych numerów identyfikujących recepty.

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2018 rok.
Przedmiotem zmian jest m.in.: zwiększenie przychodów ze składek na ubezpieczenie zdrowotne, zwiększenie kosztów poboru i ewidencjonowanie składek oraz kosztów świadczeń opieki zdrowotnej.

Komisja rozpatrzyła informację na temat onkologii i hematologii dziecięcej.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Sławomir Gadomski.
Onkologia dziecięca to dyscyplina chorób rzadkich (nowotwory wieku dziecięcego stanowią ok. 1% wszystkich nowotworów). Rocznie w Polsce nowotwory są diagnozowane u około 1100 dzieci w wieku 0-18 lat (wskaźnik zachorowalności wynosi ok. 150 / 1 mln dzieci – podobnie jak w rozwiniętych krajach zachodnich). Leczenie dzieci z chorobą nowotworową jest realizowane w oparciu o regionalne ośrodki referencyjne i ma charakter kompleksowej opieki nad pacjentem (onkologia+chirurgia+radioterapia). W Polsce jest 18 takich ośrodków, każdy leczący co najmniej 50 nowych pacjentów rocznie. We wszystkich ośrodkach stosowane są programy terapeutyczne zalecane przez Polską Grupę Pediatryczną ds. Leczenia Białaczek i Chłoniaków oraz Polską Grupę ds. Leczenia Guzów Litych u Dzieci, które przeważnie są modyfikacjami schematów opracowanych przez międzynarodowe grupy badawcze w wiodących ośrodkach światowych. W przypadku większości nowotworów daje to szansę 60-90% dzieci na pełne wyleczenie.
W dyskusji poruszano m.in. kwestie: braków kadrowych wśród pielęgniarek, lekarzy, psychologów i rehabilitantów wyspecjalizowanych w onkologii i hematologii dziecięcej, odciążenia lekarzy od biurokracji i wprowadzenia instytucji sekretarki medycznej, bezpłatnego dostępu do nowoczesnych terapii i innowacyjnych leków podczas niekomercyjnych badań klinicznych (również we współpracy międzynarodowej) oraz finansowania zakupu leków po ich rejestracji.
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Marcin Czech, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia – Andrzej Jacyna, główny inspektor farmaceutyczny – Paweł Piotrowski oraz wiceprezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – Sebastian Migdalski.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja wybrała posła sprawozdawcę do dodatkowego sprawozdania Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2386 i 2541). Posłem sprawozdawcą został poseł Krzysztof Ostrowski (PiS).