Komisje: do Spraw Unii Europejskiej oraz Łączności z Polakami za Granicą

04
wrzesień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

7 czerwca 2018

Komisje: do Spraw Unii Europejskiej /SUE/ oraz Łączności z Polakami za Granicą /LPG/ wysłuchały informacji na temat aktualnego stanu negocjacji dotyczących wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz brytyjskich propozycji w zakresie praw obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii.
Informację przedstawił ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – J.E. Jonathan Knott.
Ambasador w zarysie przedstawił dotychczasowe ustalenia negocjacji opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię: w grudniu 2017 r. ustalono reguły finansowego odseparowania Wielkiej Brytanii i UE, wzajemne reguły dotyczące praw unijnych obywateli przebywających w Wielkiej Brytanii i brytyjskich przebywających w Unii oraz kwestie granicy irlandzkiej. Podkreślił, że do marca 2018 nastąpił postęp w kwestii kodyfikacji ustaleń i kształtu umowy przejściowej. Zapewnił, że do końca 2020 r. nie zmieni się nic w zakresie relacji między Wielką Brytanią a UE oraz w kwestii statusu obywateli.
Ambasador odniósł się także do najważniejszych obecnie aspektów negocjacji – podstaw przyszłych relacji między Wielką Brytanią a UE. Poinformował, że rozmowy powinny zakończyć się z końcem października 2018 r. Zakres prowadzonych rozmów obejmuje dwie kluczowe kwestie:
– przyszłe relacje Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa: Ambasador stwierdził, że podstawą przyszłej relacji powinna być współpraca w ramach NATO, a sama relacja powinna być jak najściślejsza;
– przyszła współpraca gospodarcza: zdaniem Ambasadora będzie wymagała nowego typu porozumienia zawierającego zarówno elementy strefy wolnego handlu, jak i obejmującego sektor usług. W tym kontekście Ambasador podkreślił silne związki gospodarcze między Wielką Brytanią a Polską.
Ambasador zapewnił także, że przyszła relacja między Wielką Brytanią a UE musi zabezpieczyć możliwość współpracy w zakresie badań i rozwoju: Brytyjczycy są zainteresowani dalszym udziałem w programach Horyzont 2020 oraz Erasmus.
Ambasador odniósł się także do kwestii praw obywateli UE przebywających w Wielkiej Brytanii po 2020 r. Stwierdził, że wszyscy, którzy nabyli bądź nabędą do 2020 r. prawda na terenie Wielkiej Brytanii, zachowają je. Podkreślił jednocześnie jednomyślność parlamentu brytyjskiego w pozytywnej ocenie wkładu Polaków w funkcjonowanie i rozwój Wielkiej Brytanii.
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Konrad Szymański.