Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej
11 kwietnia 2018
Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży /ENM/ oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej /STR/ na posiedzeniu zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów wysłuchały „Informacji Minister Edukacji Narodowej Pani Anny Zalewskiej na temat sposobu oraz stanu przydzielania nauczycielom zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także w sprawie skali nieprawidłowości w zakresie czasu pracy nauczycieli prowadzących pozaspecjalistyczne zajęcia w bieżącym roku szkolnym”.
Stanowisko resortu przedstawiła sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej – Marzena Machałek.
System oświaty w Polsce zapewnia dzieciom i młodzieży m.in. możliwość korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Realizacja zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest jedną z podstawowych form działalności dydaktyczno-wychowawczej przedszkola i szkoły.
W ramach tygodniowego czasu pracy nauczyciel – poza obowiązkowym czasem pracy (tzw. pensum) realizuje m.in. inne zajęcia i czynności, które wynikają z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze biorąc pod uwagę potrzeby i zainteresowania uczniów. Od 1 września 2017 r. zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie mogą być realizowane przez nauczyciela w ramach tego czasu – powinny być one wliczone do pensum lub realizowane w ramach godzin ponadwymiarowych.
W dyskusji zwrócono uwagę m.in. na brak psychologów i pedagogów w placówkach oświatowych, a także na coraz większą liczbę uczniów potrzebujących wsparcia psychologiczno-pedagogicznego.