Komisje: Gospodarki i Rozwoju oraz Spraw Zagranicznych

23
listopad
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

18 lipca 2018

Komisje: Gospodarki i Rozwoju /GOR/ oraz Spraw Zagranicznych /SZA/ przeprowadziły pierwsze czytanie i rozpatrzyły rządowy projekt ustawy o ratyfikacji Porozumienia między Rzecząpospolitą Polska a Republiką Estońską o zmianie i zakończeniu obowiązywania Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Estońską o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji, sporządzonej w Warszawie dnia 6 maja 1993 r. (druk nr 2669).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw zagranicznych – Piotr Wawrzyk.
Potrzeba wypowiadania umów o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji zawartych pomiędzy państwami członkowskimi UE wynika z kwestionowania tych umów przez Komisję Europejską jako niezgodnych z prawem UE. Komisja Europejska rozważa w związku z tym wszczęcie wobec Polski formalnych postępowań w sprawie niezgodności tego typu umów z prawem UE. Takie formalne postępowania Komisji Europejskiej toczą się już przeciwko Austrii, Holandii, Słowacji, Szwecji i Rumunii. Z tego powodu zasadne jest podjęcie przez Polskę starań o rozwiązywanie tych umów na podstawie porozumień dwustronnych, które przewidywałyby rezygnację z klauzul przedłużonego obowiązywania umowy.
Komisje przyjęły sprawozdanie w brzmieniu przedłożenia.
Sprawozdawca – poseł Józef Leśniak (PiS).

Komisje przeprowadziły pierwsze czytanie i rozpatrzyły rządowy projekt ustawy o ratyfikacji protokołu przystąpienia do Umowy o handlu między Unią Europejska i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Kolumbią i Peru, z drugiej strony, w celu uwzględnienia przystąpienia Ekwadoru, sporządzonego w Brukseli dnia 11 listopada 2016 r. (druk nr 2725).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii – Tadeusz Kościński.
Przystąpienie Ekwadoru do istniejącej umowy o handlu z Kolumbią i Peru, która jest ambitną, kompleksową i wyważoną umową o handlu zgodną z zasadami WTO, wzmacnia ramy prawne stosunków handlowych UE z tym państwem oraz ułatwia wzajemną wymianę handlową i obustronny przepływ inwestycji. Włącza ono również Ekwador do systemu wspólnych zasad i instytucji ustanowionych na mocy umowy o handlu. Ponadto przystąpienie do umowy o handlu ugruntuje reformy gospodarcze w Ekwadorze i wysiłki na rzecz integracji z gospodarką światową oraz zwiększenia dobrobytu i stabilizacji rozwoju w celu poprawy warunków życia obywateli tego państwa.
Komisje przyjęły sprawozdanie w brzmieniu przedłożenia.
Sprawozdawca – poseł Józef Leśniak (PiS).